Ministerstwo zdrowia o liczebności kadry pielęgniarskiej…
W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na temat kadr medycznych w systemie ochrony zdrowia (liczba i potrzeby) w podziale na poszczególne grupy zawodowe i specjalności – stan na 31 grudnia 2023 r. W dyskusji głos zabrał przedstawiciel ministerstwa zdrowia dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych pan Mariusz Klencki. Poniżej cytujemy fragment przedmiotowego wystąpienia dotyczący zawodu pielęgniarki i położnej.
Mariusz Klencki dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w MZ:
(…) kolejna grupa zawodowa, czyli pielęgniarki i położne. I tutaj te dane niestety są mniej optymistyczne, dlatego że wskazują, że właściwie w ostatnich latach, a także w dającej się przewidzieć najbliższej przyszłości, to liczba pielęgniarek funkcjonujących, czyli osiągających wiek emerytalny będzie większa niż liczba pielęgniarek, które kończą studia i wchodzą do zawodu.
Dalsza część artykułu pod sondą…
Dalsza część artykułu…
Czyli nie mamy tej zastępowalności pokoleniowej, jak można powiedzieć, ta luka będzie się zmniejszała. To znaczy, to jest optymistyczna wiadomość, że ten rozdźwięk pomiędzy pielęgniarkami odchodzącymi z zawodu z powodu wieku i tymi, które wchodzą do zawodu, ona się będzie zmniejszać, ale nie osiągniemy takiego stanu równowagi jeszcze, przynajmniej w ciągu najbliższego roku, czy pewnie i dwóch, bo to trend jest jakby pozytywny, ale jeszcze nie mamy tego stanu, który byśmy chcieli mieć.
Podobnie jest, jeśli chodzi o położne, to znaczy tam też jest ten rozdźwięk… tutaj jest oczywiście też kwestia analizy potrzeb, bo biorąc pod uwagę problemy demograficzne, jakie mamy, liczbę porodów spadających, to też trzeba jakby przyjąć, że ta liczba położnych potrzebnych w systemie też zapewne nie rośnie stosownie do tego, w związku z tym sytuacja może nie być tak dramatyczna, w sensie tym, że jakby obsady oddziałów położniczych.
Nie wiem czy to jest dobry moment, ja bym wspomniał działaniach, które mają poprawić tę sytuację, bo tych działań trochę ostatnimi czasy było. Po pierwsze, rozszerzenie katalogu kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych o nowe uprawnienia, chociażby ordynacje, wystawianie recept samodzielnie, wystawianie skierowań na badania diagnostyczne, udzielanie porad w POZ- cie, kwalifikowanie do szczepień, na przykład do grypy, uprawnienia do stwierdzenia zgonu w ramach czynności ratunkowych, czy nowe specjalizacje.
Samorząd zawodowy realizował projekt wsparcia kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych z konkretnym wsparciem finansowym na kwotę ponad 112 milionów, to jest na pewno wsparcie. Dofinansowanie szkolenia specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych w ubiegłym roku – 10 milionów złotych, planowane środki na wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w wysokości 84 milionów złotych w ramach nowej perspektywy 2021-2027. System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych właśnie w tym na pielęgniarstwie i położnictwie, w ramach krajowego planu odbudowy.
Ministerstwo Zdrowia współpracuje z przedstawicielami samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych przy opracowywaniu kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych z uwzględnieniem poziomu ich wykształcenia. Trwają też prace dotyczące projektu przepisów regulujących zawody pielęgniarki i położnej – zmiana ustawy dotyczącej kształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych. Także są podejmowane działania, które mają zachęcić i wspomóc tę grupę zawodową. (…)
źródło: sejm.gov.pl