Lekarze wspierają pielęgniarki, ale są przeciwni.

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Lekarze wspierają pielęgniarki, ale są przeciwni.

Lekarze do pielęgniarek: Polscy anestezjolodzy mogą się szczycić rygorystycznym i nowoczesnym szkoleniem, nastawionym na jakość.

Stanowisko nг 10/25/P-IX Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 7 lutego 2025 r. w sprawie propozycji wdrożenia zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej (APN) w wybranych dziedzinach świadczeń.

(…) Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w pełni wspiera środowisko pielęgniarskie w działaniach mających na celu wzrost znaczenia i prestiżu zawodu pielęgniarki, popiera także zmiany zmierzające w kierunku docenienia finansowego wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek anestezjologicznych, dostrzegając ich fachowe kompetencje oraz wiedzę, które pomagają codziennie ratować ludzkie życie i zdrowie na blokach operacyjnych i oddziałach intensywnej
terapii.

Nasze poważne zastrzeżenia budzi jednak proponowany zakres zwiększenia uprawnień pielęgniarek, w szczególności nadanie im uprawnień do kwalifikowania pacjentów do znieczulenia
przy planowych zabiegach, wykonywanie przez pielęgniarki znieczulenia do zabiegu u pacjentów od 18 roku życia zakwalifikowanych do I lub II grupy według ASA i samodzielnego zlecania badań diagnostycznych w okresie okołooperacyjnym.

Polska anestezjologia należy do niezwykle bezpiecznych, między innymi ze względu na standardy anestezjologiczne, ustalane w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia na podstawie upoważnienia zawartego w art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej. Standardy te zapewniają pacjentom należytą opiekę i jakość udzielanych świadczeń. Polscy anestezjolodzy
mogą się szczycić rygorystycznym i nowoczesnym szkoleniem, nastawionym na jakość. Wprowadzenie standardu anestezjologicznego w drodze Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 lutego 1998 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii w zakładach opieki zdrowotnej poprzedzone było protestem środowiska lekarskiego i od tego czasu w opiece anestezjologicznej udało się poczynić olbrzymi krok naprzód.

źródło: nil.org.pl

Całość stanowiska jest dostępna w marcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, w artykule na stronie 8 pt. Kontrowersje wokół Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8749 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Oferta pracy dla pielęgniarki NFZ. Wolne niedziele i święta.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki – zobacz wymagania W Medicover wierzymy, że różnorodność to siła. Szanujemy Twoje unikalne doświadczenia i potrzeby – znajdziemy ofertę…
AktualnościPraktyka zawodowaSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarka: jeszcze trochę a będą kursy z założenia czopka.

2 min czytania
Pielęgniarka: „Zastanawiam się czego uczą studia dla pielęgniarek, jak niemal do każdej czynności czy procedury potrzebny jest kurs”… W dniu 24 kwietnia…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - ile kosztuje kurs w zakresie kaniulacji naczyń.

2 min czytania
Zobacz, jaki jest koszt kursu dla pielęgniarek Jedna z firm, prowadząca szkolenia, opublikowała program kursu w zakresie kaniulacji naczyń. Poniżej publikujemy informacje…
Komentarze