Kary umowne dla pielęgniarek na umowach cywilnoprawnych
Jeden z podmiotów leczniczych opublikował na stronie internetowej treść postępowania konkursowego na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez personel medyczny – pielęgniarki/pielęgniarzy. W materiałach konkursowych opublikowanych w dniu 18 października 2022 roku zawarto projekt umowy kontraktowej na wykonywanie świadczeń pielęgniarskich.
Przedmiotowa umowa zawiera dział dotyczący tzw. kar umownych. W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment projektu umowy, dotyczący poruszonego zagadnienia. Całość artykułu dostępna w listopadowym numerze Gazety.
1) Strony umowy zgodnie ustalają, że Udzielający zamówienia ma prawo, tytułem kary umownej, do:
a) za każde niezapewnienie ciągłości udzielania świadczeń z winy Przyjmującego zamówienie – obniżenia wysokości wynagrodzenia o 10% wynagrodzenia miesięcznego należnego za miesiąc, w którym nastąpiło zdarzenie,
b) za każde opóźnienie w wykonaniu obowiązków wynikających z niniejszej umowy lub nieprawidłowym zabezpieczeniu wykonania usługi z winy Przyjmującego zamówienie – obniżenia wysokości wynagrodzenia o 5% wynagrodzenia miesięcznego należnego za miesiąc, w którym nastąpiło zdarzenie,
c) za każdą uzasadnioną skargę pacjenta, członka rodziny lub opiekuna, której podstawę stanowi rażąco zawinione działanie lub zaniechanie Przyjmującego zamówienie – obniżenia wysokości wynagrodzenia o 5% wynagrodzenia miesięcznego należnego za miesiąc, w którym wpłynęła skarga (…)
Więcej o karach umownych dla pielęgniarek przeczytasz w listopadowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Tematy listopadowego wydania Gazety Pielęgniarek
Poniżej sygnalizujemy tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Pielęgniarka kosztem, lekarz wartością
To ON – dyrektor – ustala warunki gry w podmiotach leczniczych. To ON ukazuje pielęgniarkom i położnym miejsce w szeregu. Liczy się tylko z lekarzami. Lekarz zatrudniony przez podmiot leczniczy jest wartością dodaną, pielęgniarka i położna – kosztem.
Pielęgniarki z grupy 2 pozbawione dodatków
Dodatki za pracę w soboty, niedziele i w inne dni świąteczne są dla szpitala mniej kosztowne przy mniej zarabiających pracownikach – potwierdza dyrektor szpitala. – To jest zmiana organizacyjna, ale również optymalizacja kosztów. Oczywiście wolałbym zwiększać przychody, ale nie zawsze jest to możliwe w tak dużym stopniu.
Nowe wzory odzieży medycznej
Asortyment Sklepu Pielęgniarek i Położnych powiększył się o nowe modele bluz oraz sukienek medycznych. Sprawdzą się one idealnie w pracy pielęgniarek i położnych, ponieważ zostały uszyte z wyjątkowo przyjemnych i elastycznych tkanin, aby nie ograniczały ruchów w pracy z pacjentami.
Pielęgniarka oddziałowa solidarna z pielęgniarkami
„Tym, co spowodowało decyzję o naszym odejściu, była informacja, że dyrekcja szpitala zmniejsza liczbę pielęgniarek na dyżurze z 3 na 2. Zaczęłyśmy od rozmowy z naszą oddziałową, która bardzo nas wspierała. Ostatecznie odeszła z nami”. Dyrekcja zaproponowała dyżury w 3 osoby w dzień i 2 w nocy. Nie zgodziły się.
Z pielęgniarki zrobiono kozła ofiarnego
Z uzasadnienia sądu: uznać należy, że decyzja pozwanego pracodawcy o rozwiązaniu stosunków pracy w trybie najbardziej dotkliwym dla pracownika – z pielęgniarkami, które przecież były długoletnimi pracownicami tej placówki medycznej i wykonywały swoją pracę bez zastrzeżeń – była absolutnie nieuzasadniona.