Krem z retinolem – czy warto wprowadzić go do pielęgnacji?

3 min czytania
Aktualności
Krem z retinolem – czy warto wprowadzić go do pielęgnacji?

Czy znacie jeden z najbardziej cenionych składników aktywnych w pielęgnacji skóry? Jest nim retinol, który w ostatnich czasach często wybierany jest w walce z oznakami starzenia, przebarwieniami, czy trądzikiem. Czy jednak jest to odpowiedni składnik dla każdego? Odpowiedź na to pytanie wymaga zrozumienia jego działania i właściwości. Więcej na ten temat dowiecie się w poniższym artykule!

Retinol – czym jest ten składnik i jak działa?

Wspomniany we wstępie retinol to pochodna witaminy A, która jest jedną z najlepiej poznanych składników aktywnych stosowanych w kosmetologii. Jego działanie opiera się na zdolności do pobudzania odnowy komórkowej i stymulacji produkcji kolagenu. Dzięki temu poprawia jędrność i elastyczność skóry, co sprawia, że podczas systematycznego i długotrwałego stosowania redukuje zmarszczki i drobne linie. 

Retinol ma zdolność do niwelowania przebarwień i plam pigmentacyjnych. Oczywiście nie jest to efekt natychmiastowy, gdyż każdy składnik wprowadzany do codziennej pielęgnacji wymaga czasu, aby zadziałać. Retinol jednak sprawia, że skóra staje się promienna, a jej koloryt – jednolity.

Dzięki swoim właściwościom normalizującym jest świetnym wyborem dla osób borykających się z nadmiernym wydzielaniem sebum oraz skór trądzikowych. Składnik ten zmniejsza widoczność porów, niweluje zaskórniki i łagodzi stany zapalne. Dodatkowym aspektem stosowania tej pochodnej witaminy A jest regulowanie rogowacenia naskórka, dzięki czemu skóra staje się gładsza. 

Jaki kosmetyk z retinolem wybrać do swojej pielęgnacji?

Wybór odpowiedniego kosmetyku zależy od osobistych preferencji oraz kondycji skóry. Warto jednak rozpatrzyć poniższe propozycje:

  • Krem z retinolem posiada zwykle bardziej otulającą konsystencję niż serum. Jest więc zwykle odpowiedniejszym wyborem na start dla skóry suchej. Dzięki zawartości dodatkowych składników aktywnych (zależnie od konkretnego produktu) krem z retinolem może działać nawilżająco i regenerująco.
  • Serum z retinolem – z uwagi na różne konsystencje (płynne, emulsyjne, olejowe), serum można świetnie dopasować do potrzeb skóry i swoich preferencji. Po zastosowaniu serum należy zaaplikować łagodny krem, który dopełni pielęgnację, dbając o nawilżenie i regenerację skóry. 

Czy warto wprowadzić retinol do pielęgnacji?

Oczywiście każdy składnik aktywny wprowadzany do naszej pielęgnacji może przynieść wiele korzyści, jednak nieodpowiednio aplikowany czy źle dopasowany, może prowadzić do niekorzystnej reakcji skóry. Zacznijmy jednak od pozytywnych stron stosowania retinolu. 

Retinol jest wszechstronnym składnikiem aktywnym. Jest on jedną z najskuteczniejszych substancji wybieranych w walce z oznakami starzenia czy przebarwieniami. Mogą go stosować osoby borykające się ze zmarszczkami, utratą jędrności i elastyczności, a także przypadku trądziku i przebarwień pozapalnych. Jego regularne i systematyczne stosowanie przyczyni się do widocznej poprawy kondycji skóry. Warto po niego sięgnąć, aby cieszyć się bardziej promienną i gładszą cerą. 

Przejdźmy teraz do tematu, który należy poruszyć podczas stosowania kremu serum z retinolem. Warto pamiętać, że skóra początkowo może reagować podrażnieniem, suchością lub zaczerwienieniem. Dlatego ważne jest stopniowe wprowadzanie tego składnika do pielęgnacji. Nie można zapomnieć również o ochronie przeciwsłonecznej. Retinol może zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Obowiązkowym i nieodłącznym elementem jest więc stosowanie w swojej pielęgnacji kremów z wysokim filtrem SPF i reaplikacja w ciągu dnia. 

Retinol nie jest jednak dla każdego. Kto powinien uważać na ten składnik? Kobiety w ciąży, posiadacze skór niezwykle wrażliwych i z uszkodzoną barierą hydrolipidową. Reaktywność skóry nie jest jednak całkowitym przeciwwskazaniem, w tym przypadku należy podejść do pielęgnacji niezwykle indywidualnie i w pierwszej kolejności odpowiednio zadbać o kondycję skórę, a następnie wybrać retinol do twarzy odpowiadający na jej potrzeby. 

Jak wprowadzić retinol do pielęgnacji?

Poznajcie kilka sprawdzonych wskazówek, które pomogą rozpocząć przygodę z retinolem. 

  • Poszukując odpowiedniego produktu na start, koniecznie wybierzcie kremy z retinolem o niskim stężeniu. Stosowanie warto rozpocząć od stopniowego wprowadzania, w pierwszych dwóch tygodniach 1-2 razy, następnie zwiększając częstotliwość z uwzględnieniem reakcji i stanu skóry.
  • Retinol jest składnikiem, który zwykle zaleca się stosować wieczorem. 
  • Krem z filtrem to podstawa. Zadba on nie tylko o ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, ale również zabezpieczy skórę w przypadku podrażnienia po retinolu.

Wsłuchując się w potrzeby skóry

Pielęgnacja dobrana do indywidualnych potrzeb skóry to klucz do sukcesu. W doborze odpowiedniego kosmetyku chętnie pomogą kosmetolodzy sklepu internetowego Topestetic podczas całkowicie bezpłatnych porad. 

Czy warto wprowadzić retinol do pielęgnacji? Odpowiedź brzmi – TAK! Pod warunkiem, że skóra zostanie odpowiednio przygotowana do kuracji tym składnikiem. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - absurdalność tytułu specjalisty.

2 min czytania
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?…
AktualnościPraktyka zawodowa

Czy pielęgniarki oddziałowe układają świąteczny grafik patrząc, kto pracował w poprzednich latach?

1 min czytania
Grafiki pielęgniarek na Święta i Sylwestra Czy wasze pielęgniarki oddziałowe układają grafiki patrząc jak kto pracował w poprzednich latach. Czy na oddziale…
Komentarze