Wypadanie włosów jest naturalne i związane z cyklem życia włosa. Przeciętny cykl życia włosa trwa od 2 do 6 lat i po tym czasie włos przechodzi do fazy telogen i wypada po krótkim czasie. Jeżeli wypada 100-150 włosów to wszystko jest w porządku. Gorzej jeśli włosów wypada znacznie więcej. Warto wdrożyć odpowiednie sposoby na wypadanie włosów.
Jak wzmacniać włosy poprzez codzienną i niecodzienną pielęgnację?
Każdy specjalista od fryzur mógłby wymienić przynajmniej kilkanaście sposobów na wzmacnianie włosów. Do takich podstawowych należy regularne przycinanie końcówek. Dzięki temu włosy się nie rozdwajają i nie łamią. Na pewno zabiegiem typowo wzmacniającym na włosy jest olejowanie. Można wybrać określony olej dopasowany do rodzaju włosa i wcierać go raz lub dwa razy w tygodniu na całej długości włosów. Aby składniki aktywne zaczęły wnikać w głąb włosa rekomendowane jest w tym przypadku stosowanie olejowania na ciepło. W tym celu należy nalać gorącej wody do miski i z głową nasmarowaną wybranym olejem trzeba się nad nią nachylić. Oczywiście należy dobrać olej wzmacniający do porowatości włosów. W przypadku włosów wysokoporowatych doskonałym wyborem może być olej z czarnuszki, a nawet słonecznikowy. Do włosów średnioporowatych odpowiedni będzie olej makadamia, czy też z awokado. Z kolei do włosów niskoporowatych najlepiej wybrać olej kokosowy. Włosy należy myć tak często jak jest to konieczne, ale nie należy ich pocierać przesadnie zarówno w trakcie mycia, jak i wycierania. Aby nie doprowadzić do dalszego wypadania należy stosować chłodny nawiew z jonizacją, a także dyfuzor albo pozwolić im swobodnie wyschnąć. Oczywiście do mycia należy wybierać szampony i odżywki do włosów zniszczonych, łamliwych, podatnych na wypadanie. Jeżeli chodzi o maski, to warto sięgać po proteinowe, czyli zawierające naturalny budulec włosa keratynę, ale i emolientowe – zapewniające odpowiednie nawilżenie.
Zadbaj o dietę i ogranicz stres, a Twoje włosy będą miały dłuższe życie
Sposoby na wypadanie włosów mogą być kosmetyczne, co przedstawiliśmy powyżej albo niekosmetyczne. Na pewno na stan naszej skóry, ale i włosów ma odczuwany stres. Jeżeli poziom kortyzolu jest stale podwyższony, to dochodzi do osłabienia czy nawet niszczenia włókien kolagenowych, a tym samym osłabienia także włosów. Warto znaleźć sobie zatem jakieś relaksujące zajęcie, miejsce gdzie można się odprężyć. Może to być czytanie książek, bieganie, czy jazda na rowerze. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasz organizm, gdyż sprzyja wydzielaniu endorfin. Oczywiście powinna być to umiarkowana aktywność. Istotne znaczenie dla kondycji włosów niewątpliwie ma również dieta. Należy ją odpowiednio zbilansować. Najlepiej całkowicie wyeliminować z diety fast food i przetworzoną żywność. Ponadto warto wprowadzić do niej więcej zdrowych kwasów tłuszczowych, a więc Omega-3 i Omega-6. One także odpowiadają za zdrowie naszych włosów i są składnikiem olejów stosowanych przy olejowaniu włosów. Produkty bogate w witaminy zwane kompleksem młodości, czyli A, C i E także są pożądane. Warto sięgnąć też po potrawy z witaminami z grupy B. Działanie wzmacniające na włosy ma zwłaszcza biotyna. To jeszcze nie wszystko, bo składniki mineralne i odpowiednie nawilżenie dostarcza woda. Należy pić przynajmniej 2 litry wody niegazowanej dziennie, by w ten sposób wzmacniać swoje włosy także od środka.