Komunikat prasowy
Warszawa 28.01.2016
Najbardziej przeszkadza biurokracja!
Podwyżki dla pielęgniarek najwcześniej na koniec lutego
Najwcześniej dopiero pod koniec lutego pielęgniarki i położne Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą liczyć na (obiecane z początkiem 2016 roku) podwyżki wynagrodzeń. … – Znacząca większość z nas, świadczeniodawców, rozlicza się drogą elektroniczną, a tu nagle – w sprawie podwyżek dla pielęgniarek – wymaga się od nas pisania oświadczeń i wypełniania dodatkowych papierowych dokumentów. Uważamy, że byłoby znacznie prościej i szybciej bez tylu dodatkowych „papierów”. Biurokracja tylko opóźnia sprawę! – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. PPOZ swoje uwagi przekazało do Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia.
W 2015 roku, po długim i zaciętym „boju” pielęgniarki i położne wywalczyły podwyżki wynagrodzeń. Lekarze skupieni wokół PPOZ popierając ich żądania, alarmowali jednocześnie, że nie wolno dzielić środowiska na lepsze i gorsze (początkowo o podniesieniu płac mówiono wyłącznie w kontekście pielęgniarek i położnych pracujących w szpitalach – pomijając pielęgniarki
lecznictwa otwartego). Ostatecznie Minister Zdrowia zapowiedział podwyżki również dla pielęgniarek i położnych Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz lecznictwa otwartego.
Zgodnie z zapowiedziami podniesienie płac miało nastąpić z początkiem 2016 roku. Tymczasem sprawa się opóźnia. Chodzi głównie o wymagania formalne: oświadczenia, opinie, potwierdzenia oraz o wyliczenie kwoty przez WOW NFZ. Kwestii tej poświęcone były między innymi spotkania w Centrali NFZ jak również rozmowy z dyrekcją WOW NFZ.
… – A miało być tak prosto, a okazuje się, że w związku z podwyżkami dla pielęgniarek będziemy musieli wypełniać specjalne, dodatkowe szablony oświadczeń i potwierdzeń na kwoty podwyżkowe, które zostaną wyliczone przez WOW NFZ ( których jeszcze nie ma, a na które czekamy!). Dodatkowo jest konieczność składania oświadczenia zaopiniowanego przez izby pielęgniarskie, a także oświadczenia potrzebne do sprawozdania do NFZ. Uważamy, że „papierologia” i biurokracja tylko opóźniają procedury, co jest obecnie tematem wystąpienia do Ministra Zdrowia jak również do Prezesa NFZ – komentuje Bożena Janicka.
Najbardziej prawdopodobnym terminem wprowadzenia podwyżek jest koniec lutego. Do tego czasu NFZ ma przekazać środki finansowe na ten cel. Jednocześnie zastrzega, że w przypadku niespełnienia wymogów formalnych, termin ten może się jeszcze… przesunąć.
źródło: www.porozumieniepoz.pl
Zobacz także:
Demontowania tzw. podwyżek dla pielęgniarek i położnych ciąg dalszy…
Zobacz także artykuły z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych