Informacja dotycząca nadawania uprawnionym pielęgniarkom i położnym unikalnych numerów identyfikujących recepty na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.
Pielęgniarki i położne posiadające uprawnienia i zamierzające wystawiać recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, a także zlecenia na wyroby medyczne w trybie indywidualnym (w ramach praktyki zawodowej, pro familia, pro auctore) mogą zgłaszać się do właściwego wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w celu uzyskania uprawnienia do pobierania unikalnych numerów identyfikujących recepty.
Na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ zostały zamieszczone komunikaty dotyczące zasad uzyskania ww. uprawnienia. NFZ udostępnia także wzór wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numeru recept wraz z instrukcją, jak go prawidłowo wypełnić.
Przykładowy wniosek o uzyskanie uprawnienia do pobierania numeru recept dla pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia w województwie mazowieckim znajduje się na stronie internetowej mazowieckiego oddziału wojewódzkiego NFZ.
W celu uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept pielęgniarki i położne są zobowiązane do osobistego złożenia wypełnionego wniosku wraz z dokumentami w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na:
- adres miejsca udzielania świadczeń, albo
- adres miejsca przyjmowania wezwań – w przypadku wykonywania działalności leczniczej w miejscu wezwania, albo
- adres miejsca zamieszkania – w przypadku wystawiania wyłącznie recept na leki refundowane pro auctore i pro familia.
Z informacji przekazanych przez NFZ wynika, że obecnie trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych NFZ do nowych warunków prawnych. Funkcjonalność pobierania unikalnych identyfikujących numerów recept dla pielęgniarek i położnych zostanie uruchomiona przez Fundusz w najbliższym czasie.
W przypadku pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia u świadczeniodawcy za zabezpieczenie numerów recept refundowanych odpowiada podmiot leczniczy (pracodawca).
Komunikat został opublikowany na stronie Ministerstwa Zdrowia w dniu 17.02.2016r.
Zobacz także:
Kurs wypisywania recept dla pielęgniarek i położnych to koszt od 500 do 700 złotych:
ZOZ zgłosił gotowość pokrycia kosztów kursu "wypisywania recept ", ale nie ma tyle zgłoszeń pielęgniarek, aby opłacało się taki kurs zorganizować.
Sonda telewizyjna wśród pacjentów, pytanie: Czy pielęgniarki powinny wypisywać recepty?
Pielęgniarki: Nie ma czasu na recepty. Nic za darmo
Zobacz także artykuły z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych