V, jubileuszowa Ogólnopolska Konferencja Naukowa WUMed wskazała przyszłość zawodów medycznych.
Już po raz piąty Warszawska Uczelnia Medyczna podjęła aktualne, ważne tematy dla pielęgniarek, położnych i innych profesji medycznych. W tym roku uwaga prelegentów skoncentrowana była na problemach: komunikacji medyka z pacjentem tej w zespołach terapeutycznych oraz interdyscyplinarności w nauce i praktyce pielęgniarstwa, położnictwa a także innych zawodów medycznych.
Jak co roku, w naszym wydarzeniu wzięli udział wybitni specjaliści swoich dziedzin -medycy praktycy z dorobkiem naukowym, m.in.: prof. dr hab. n. med. Izabela Uchmanowicz, prof. dr hab. n. med. Wojciech Marczyński, prof. dr hab. n. med. Andrzej Kochański, dr n. o zdr. Greta Kanownik, dr n. o zdr. Beata Danecka – Xiężopolska, dr n. o zdr. Paweł Witt. Jesteśmy wdzięczni, składamy podziękowania wszystkim naszym mówcom. Pełną ich listę, znajdziecie Państwo na stronie konferencji. – mówi prof. Joanna Jasińska, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju WUMed, pomysłodawczyni i główna organizatorka konferencji naukowych Warszawskiej Uczelni Medycznej.
Konferencja „Wyzwania w nauce i praktyce z perspektywy pielęgniarstwa
i położnictwa oraz innych zawodów medycznych.” przebiegała w dwóch sesjach.
Pierwszy moduł poświęciliśmy roli komunikacji pomiędzy medykiem i pacjentem oraz poszczególnymi osobami stanowiącymi zespoły terapeutyczne w systemie ochrony zdrowia. To bardzo ważny aspekt pracy medyka, wciąż chyba niedoceniany. Warto podkreślić, że skuteczna komunikacja to jedna z najistotniejszych składowych powodzenia procesu leczenia i oceny skuteczności i jakości świadczenia medycznego. Zwróciliśmy uwagę na sens komunikacji w szczególnie trudnych przypadkach chorobowych jak np. choroby kardiologiczne, nowotworowe, walka z bólem czy wszelkie niepełnosprawności. Wszystkich tych, którzy nie brali udziału w naszym wydarzeniu zachęcam do wejścia na stronę https://konferencja.wumed.edu.pl/ . Znajdziecie tam Państwo pełen zapis V Konferencji. – informuje prof. Jasińska.
Druga sesja konferencji dotyczyła interdyscyplinarności w nauce i praktyce pielęgniarstwa
i położnictwa oraz innych zawodów medycznych.
Głównym wnioskiem płynącym, szczególnie z drugiego modułu naszego forum było określenie przyszłości nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Tylko rozumowanie kliniczne, stawianie pytań, prowadzenie rzetelnych, gruntownych badań będzie podstawą rozwoju nie tylko nauki, ale też praktyki, w tym praktyki pielęgniarskiej i położniczej. Dr hab. n. med. i n. o zdr. Małgorzata Stefaniak zwróciła uwagę na aspekt konieczności wdrożenia umiejętności klinicznego myślenia już na etapie studiów medycznych. Kompetencje wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych z roku na rok są wyższe – nie wszędzie niestety wykorzystywane. Współczesna pielęgniarka i położna to osoba samodzielna, gotowa ponieść odpowiedzialność za swoje decyzje, wykształcona i odważna. Tę samodzielność zawodową pielęgniarek, położnych i innych zawodów medycznych podkreślano podczas naszej konferencji niejednokrotnie. Dr n. med. Barbara Mazurkiewicz wskazała niezwykle ważny aspekt pracy pielęgniarek i położnych, którym jest umiejętnie zarządzanie. Jak podkreśliła w podsumowaniu II sesji, nie ma zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej czy położniczej bez kompetencji kierowania zespołem. – dodaje prorektor WUMed, prof. Jasińska.
Partnerami V Konferencji Naukowej WUMed były : Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek
i Położnych, Gorzowska Izba Pielęgniarek i Położnych, Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, Fundacja Kobiety Medycyny, Polskie Towarzystwo Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, Medela – wiodący producent akcesoriów do karmienia i sprzętu medycznego, Centrum Nauki o Laktacji – Fundacja Twórczych Kobiet, Magazyn Pielęgniarki i Położnej, EDRA Urban & Partner – wydawnictwo medyczne, Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach, Fantomy Medyczne i Szkoleniowe w Katowicach, Unia Polskich Przedsiębiorców, Specjalistyczna Przychodnia Radiologiczna Radio Medica w Warszawie.
Patronat medialny objęły: Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych/ pielegniarki.info oraz najstarsze polskie wydawnictwo medyczne PZWL – Wydawnictwo Lekarskie.
Pełna lista mówców, agenda oraz zapis wydarzenia dostępne na stronie konferencja.wumed.edu.pl.