Kolejne pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty.

1 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Kolejne pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty.

Przybyło specjalistów w dwóch dziedzinach pielęgniarstwa.

Od 2004 roku prawie 12 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało kwalifikacje potrzebne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres dziedzin pielęgniarstwa, o których będzie mowa w dzisiejszym artykule. Egzaminy państwowe w przedmiotowych dziedzinach odbyły się 14 i 15 października 2024 r.

Cel kształcenia

Pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze: Przygotowuje położne do sprawowania kompleksowej, ciągłej specjalistycznej opieki ginekologiczno-położniczej nad kobietą i jej rodziną w różnych okresach życia.

Pielęgniarstwo rodzinne dla pielęgniarek: Kształcenie ma na celu przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania skomplikowanych i problemowych zadań zawodowych w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, realizacji świadczeń zdrowotnych zgodnie z posiadanymi kompetencjami specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, kierowania zespołem pracowników oraz prowadzenia badań naukowych.

Wyniki egzaminów specjalizacyjnych

Do egzaminu specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego przystąpiło 672 pielęgniarki i 670 z nich uzyskało wynik pozytywny, natomiast do egzaminu dla położnych przystąpiło 820 położnych i wszystkie z nich zostały specjalistkami w swojej dziedzinie. Gratulujemy!

źródło: ckppip.edu.pl

Z danych podawanych przez NFZ oraz ministerstwo zdrowia wynika, że w 2023 roku podmioty lecznicze zatrudniały 3,6 tys. pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego. 2,6 tys. z nich wykonuje praktykę zawodową w obszarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Średnia wieku tych specjalistek wynosi 54,5 lat. Ponad 1,2 tys. osiągnęło wiek 60 i więcej lat. Natomiast 100 z nich pracuje w wieku 70 i więcej lat. Tylko 400 pielęgniarek z ukończoną specjalizacją rodzinną jest w wieku do 54 lat. Natomiast 900 położnych posiada specjalizację w dziedzinie ginekologii i położnictwa i nadal wykonują praktykę zawodową. Zdecydowana większość (800) jest zatrudniona w obszarze lecznictwa szpitalnego. Średnia wieku tych specjalistek wynosi około 40 lat. 600 z nich nie przekroczyło 45 roku życia.

Wyszukiwarka szkoleń dla pielęgniarek i położnych

Na Portalu Pielęgniarek i Położnych stworzyliśmy wyszukiwarkę kursów i szkoleń. Jest to praktyczna funkcjonalność Portalu, w której pielęgniarki i położne znajdą informacje o dodatkowym kształceniu. Zamieszczone w wyszukiwarce oferty szkoleń są zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wykazu szkoleń, które może odbywać pielęgniarka i położna.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1247 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Prezes izby pielęgniarek o umiejętnościach menedżerskich w kontekście Collegium Humanum.

2 min czytania
Te umiejętności menedżerskie, które są na drugim stopniu kształcenia przeddyplomowego, czyli na studiach magisterskich, ale być może nie w takim zakresie, jakiego…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 350-11 000 zł brutto/mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Podmiot leczniczy, świadczący usługi medyczne, a także z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii dla najbardziej wymagających odbiorców poszukuje…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – tytuł magistra z różnych roczników daje inne uprawnienia.

4 min czytania
To samo dotyczy pielęgniarek z tytułem specjalisty. Nawet absolwentek kursów kwalifikacyjnych… Radio Kielce opublikowało na swoim kanale Youtube.com w dniu 21 marca…
Komentarze