Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych
Od 9 września pielęgniarki i położne zmagają się ze specjalizacyjnymi egzaminami państwowymi. Do tej pory odbyło się 11 egzaminów z różnych dziedzin pielęgniarstwa. Wyniki pierwszego z nim prezentowaliśmy w artykule pt. 1747 pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty.
W dzisiejszym artykule przedstawimy wyniki egzaminów pielęgniarek i położnych z poniższych dziedzin pielęgniarstwa:
- Pielęgniarstwo internistyczne
- Pielęgniarstwo chirurgiczne
- Pielęgniarstwo pediatryczne
- Pielęgniarstwo onkologiczne
- Pielęgniarstwo neonatologiczne
- Pielęgniarstwo opieki paliatywnej
Wyniki egzaminów pielęgniarek i położnych
Pielęgniarstwo internistyczne:
Celem kształcenia jest aktualizowanie wiedzy i umiejętności dotyczących pielęgniarstwa internistycznego. Uzyskanie tytułu specjalisty popartego uzyskaniem przez pielęgniarkę w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego oraz nabyciem umiejętności uprawniających do samodzielnego podejmowania świadczeń przewidzianych dla pielęgniarki po uzyskaniu tytułu specjalisty z pielęgniarstwa internistycznego.
Do egzaminu przystąpiło 1 869 osób, a 1 865 z nich uzyskało wynik pozytywny. Najwyższą średnią punktów (130,46) z egzaminu uzyskali kursanci z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie.
Pielęgniarstwo chirurgiczne:
Celem kształcenia pielęgniarki w tej dziedzinie jest przygotowanie jej do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, pełnienia roli lidera i wdrażania do praktyki pielęgniarskiej zmian potwierdzonych dowodami naukowymi a także do oceny rozwoju własnego i członków zespołu pielęgniarskiego oraz uczestniczenia w projektowaniu i prowadzeniu kształcenia zawodowego oraz podyplomowego pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych.
Do testu przystąpiły 1 702 pielęgniarki, a 1 698 z nich zostało specjalistkami w tej dziedzinie. Najlepiej spisali się kursanci z ośrodka szkoleniowego PULS – MEDIC sp. z o.o. w Gdańsku (średnia punktów na egzaminie to 136).
Pielęgniarstwo pediatryczne:
Szkolenie przygotowuje pielęgniarki do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki nad dzieckiem zdrowym i chorym, w tym:
- współdziałania z rodziną, szkołą oraz innymi instytucjami i organizacjami społecznymi.
- rozpoznawania problemów zdrowotnych, planowania oraz sprawowania opieki nad dzieckiem z uwzględnieniem jego potrzeb biologicznych i psychologicznych;
- edukacji zdrowotnej dziecka i rodziny;
417 pielęgniarek (czyli 100%) uzyskało wynik pozytywny. Najwyższą średnią punktów (130,46) z egzaminu uzyskali kursanci z Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie (125,5).
Pielęgniarstwo onkologiczne:
Celem kształcenia jest nabycie specjalistycznej wiedzy, umiejętności, kompetencji społecznych do opieki pielęgniarskiej nad pacjentem z chorobą nowotworową i jego rodziną, w różnym wieku i na różnym etapie rozwoju choroby nowotworowej.
Do egzaminu przystąpiły 323 osoby i wszystkie z nich uzyskały wynik pozytywny. Najwyższą średnią punktów (137) z egzaminu uzyskali kursanci z Ośrodka Kształcenia EZA s.c. Grzybek Ewa Irena, Brzozowska Anna Ewa w Szczecinie.
Pielęgniarstwo neonatologiczne:
Szkolenie to przygotowuje pielęgniarki, położne do podejmowania działań promujących zdrowie, profilaktycznych, opiekuńczych, diagnostycznych, terapeutycznych w zakresie kompleksowej, zindywidualizowanej opieki nad noworodkiem zdrowym, chorym i wymagającym intensywnego nadzoru oraz jego rodziną.
Do testu przystąpiło 335 pielęgniarek położnych i wszystkie z nich uzyskały tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Najlepiej spisali się kursanci z Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie (średnia punktów: 122,45).
Pielęgniarstwo opieki paliatywnej:
Edukacja w tym zakresie pozwala pielęgniarce zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności do sprawowania samodzielnej, profesjonalnej i całościowej opieki nad dorosłym i dzieckiem z zaawansowaną postępującą chorobą niepoddającą się leczeniu przyczynowemu, oraz rodziną/opiekunami pacjenta dorosłego i dziecka.
328 pielęgniarek (czyli 99,09%) uzyskało wynik pozytywny. Najwyższą średnią punktów (131,4) z egzaminu uzyskali kursanci ze Stowarzyszenia im. Sue Ryder w Solcu Kujawskim.
Podsumowując, w ciągu ostatnich kilku dni przybyło 4 966 nowych specjalistek z różnych dziedzin pielęgniarstwa. Nowym specjalistkom gratulujemy!
źródło: ckppip.edu.pl