Zobacz:
Minister zdrowia o obowiązkowej przynależności do samorządu zawodowego.
A może chodzi o coś innego? Może omawiano zmiany dotyczące zmiany zasiegu terytorialnego poszczególnych izb samorządu zawodowego. Pewne światło na ta sprawę rzuca treść interpelacji poselskiej w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych. Oto jej treść:
Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych
Szanowny Panie Ministrze! W planie prac rządu na miesiąc wrzesień 2006 roku znajduje się rozpatrzenie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych. Projekt ten zakłada między innymi likwidację 30 Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych.
Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych, między innymi poprzez Naczelną Radę Izb Pielęgniarek i Położnych, jednoznacznie opowiedział się za pozostawieniem obecnie funkcjonującego systemu podziału terytorialnego na trzydzieści Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych, których wielkość jest optymalna, mając na względzie obowiązkową przynależność osób wykonujących zawód pielęgniarki/pielęgniarza lub położnej do właściwej izby i fakt, że osoby te codziennie służą innym osobom ich pomocy potrzebującym.
Moja interpelacja została wywołana narastającym niepokojem blisko 3000 pielęgniarek/pielęgniarzy i położnych zrzeszonych w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych z siedzibą w Pile, którzy utracą kilkunastoletni dorobek związany z budowaniem i funkcjonowaniem ich organu samorządowego. Jednocześnie wyrażam przekonanie, że proponowana nowelizacja ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych może stanowić kolejny – na pewno zbędny – punkt zapalny w i tak trudnej sytuacji służby zdrowia, która wymaga i podlega permanentnej restrukturyzacji. W tym kontekście zwracam także uwagę na to, że zapowiadana nowelizacja ww. ustawy to kolejna zmiana warunków wykonywania zawodu – służby przez osoby, od których wymaga się ciągłego poświęcenia za stosunkowo niewielkie wynagrodzenie.
Mając na uwadze powyższe fakty i okoliczności proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące zagadnienia:
1. Czy Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło konsultacje z przedstawicielami środowiska pielęgniarek i położnych?
2. Czy Ministerstwu Zdrowia znane jest stanowisko podjęte przez Naczelną Radę Izb Pielęgniarek i Położnych w oparciu o stanowiska izb okręgowych?
3. Czemu mają służyć proponowane zmiany podziału terytorialnego dobrze funkcjonującego, także w interesie wszystkich obywateli Polski, samorządu pielęgniarek i położnych?
Wyrażam przekonanie, że niniejsza interpelacja będzie pozytywnym przyczynkiem w toku prac nad wskazaną na wstępie nowelizacją obowiązującego prawa, w szczególności doprowadzi do przeprowadzenia faktycznych konsultacji z samorządem pielęgniarek i położnych, co jest minimalnym wymogiem legislacyjnym w demokratycznym państwie prawa. Jednocześnie proszę o udzielenie pisemnego wyjaśnienia co do aktualnego stanu prac nad projektem zmiany ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położnych oraz co do toku zamierzeń zmian legislacyjnych.
Z poważaniem
Poseł Stanisław Chmielewski