Psychoterapia to jedna z form wsparcia, na którą może liczyć osoba cierpiąca na dolegliwości ze strony emocjonalnej. Istnieje wiele sytuacji, w których warto się na nią zdecydować. Rozpatrzmy zatem, kiedy warto zdecydować się na konsultacje z psychoterapeutą.
Na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia to rodzaj wsparcia, jakie możemy otrzymać od profesjonalnego terapeuty. Może ona stanowić także szansę na rozwój osobisty i odkrycie swoich nowych możliwości. Jej celem jest osiągnięcie przez pacjenta poprawy samopoczucia. Psychoterapeuta wspiera w tym pacjenta poprzez odpowiednie techniki i rozmowy.
Psychoterapia jest prowadzona w formie spotkań, które zazwyczaj odbywają się od jeden do trzech razy w tygodniu i trwają 50 minut. Dzięki temu wywiązuje się pomiędzy pacjentem a prowadzącym psychoterapię swoista więź, która pozwala na dzielenie się nawet najbardziej bolesnymi wspomnieniami lub doznaniami. Skuteczność psychoterapii zależy między innymi właśnie od tego, jak wiele zaufania pokłada pacjent w specjaliście.
Psychoterapia jako wsparcie w leczeniu wielu zaburzeń
Psychoterapia jest zalecana w wielu sytuacjach, w tym między innymi po zdiagnozowaniu u osoby depresji, zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości. Pomaga w terapii stresu pourazowego czy też uzależnień. Może być istotnym uzupełnieniem dla farmakoterapii przepisanej przez psychiatrę, ale może stanowić także samodzielny rodzaj wsparcia dla osoby, która doświadcza w swoim życiu cierpienia, nie spełniając jednocześnie wszystkich kryteriów dla postawienia jej klasycznej diagnozy psychiatrycznej.
Kiedy warto udać się do specjalisty?
Psychoterapeuta może pomóc w wielu różnych sytuacjach, w których doświadczamy jakiegoś rodzaju cierpienia. Najczęściej korzystamy z jego pomocy, kiedy zaleca nam to lekarz psychiatra lub psycholog. Jednak istnieje też szereg sytuacji, w których można zupełnie samodzielnie poszukać takiego rodzaju wsparcia.
Do psychoterapeuty powinny zgłosić się przede wszystkim osoby, które doświadczyły w życiu traumy i nie mogą sobie z nią poradzić. Jest to sygnał, że ich psychika jest zanadto obciążona, ale prawidłowe przepracowanie trudności może pomóc w pokonaniu problemów.
Kolejna sytuacja, w której warto udać się do psychoterapeuty, to poczucie obniżonego nastroju, zaniżonej samooceny, lęku czy samotności, które wyraźnie obniżają poziom życia. Jeśli doświadczasz któregoś z tych powodów dyskomfortu, szczera rozmowa i szereg spotkań ze specjalistą mogą pomóc ci pokonać te problemy i pozwolić na poznanie ich przyczyn.
Poznawanie przyczyn swoich zachowań i pragnienie zmiany mogą być kolejnym motywem kierującym do kontaktu ze specjalistą. Jego zadaniem będzie wówczas rozpoznanie, w jaki sposób wykształciły się u Ciebie pewne wzorce zachowań, a także przeprowadzenie Cię przez proces wprowadzania zmian i nabywania umiejętności, które pozwolą Ci się stać lepszą wersją siebie. Dobrym przykładem może być tutaj nauka asertywności.