Kiedy suplementować tyrozynę?

2 min czytania
Aktualności
Kiedy suplementować tyrozynę?

Tyrozyna to ważny element, którego nie może zabraknąć w organizmie. Jest on szczególnie istotny w konkretnych sytuacjach, ale czasami jego suplementacji może potrzebować każda osoba. Jak jednak powinna wyglądać prawidłowa suplementacja, która nie doprowadzi do przesytu? Kto wymaga dodatkowych dawek tyrozyny? Wszystkie ważne informacje zamieszczamy w naszym artykule.

Co to jest tyrozyna i gdzie naturalnie występuje?

Tyrozyna to związek organiczny, a konkretniej aminokwas endogenny. Oznacza to, że substancja należy do tych syntezowanych przez organizm samodzielnie. Za przeprowadzenie odpowiedniej reakcji jest bowiem odpowiedzialny inny aminokwas obecny w organizmie, czyli fenyloalanina. Tyrozynę można naturalnie znaleźć przede wszystkim w białkach. Kojarzy się to przede wszystkim z mięsem, przetworami pochodzącymi od mleka, a także jajkami, lecz występuje również w warzywach strączkowych czy orzechach. Produkty te są zatem niezbędne w diecie.

Dlaczego obecność tyrozyny w organizmie jest ważna?

Tyrozyna odpowiada za syntezę niezwykle istotnych neuroprzekaźników pełniących wiele ważnych funkcji w organizmie. Odpowiada ona na przykład za odpowiednie wydzielanie się dopaminy, zwanej hormonem szczęścia, który poprawia pamięć i uspokaja. Oprócz tego tyrozyna jest kluczowa w produkcji noradrenaliny, która poprawia motywację do działania, podnosząc ciśnienie krwi. Aminokwas jest ponadto niezbędny w procesie syntezowania wielu hormonów takich jak tarczyca oraz melaniny odpowiedzialnej za ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Dodatkowo wpływa on na metabolizm, ograniczając apetyt.

Kto najczęściej potrzebuje suplementacji tyrozyny?

Niedobory tyrozyny mogą doprowadzić do problemów z hormonami, m.in. do niedoczynności tarczycy. Niezwykle istotne jest zatem dbanie o jej poziom w przypadku problemów z układem hormonalnym. Oprócz tego tyrozynę często dodatkowo dostarczają sobie sportowcy. Korzystają oni ze wszystkich dobroczynnych skutków obecności tego aminokwasu, takich jak ograniczenie apetytu i dawka energii. Oprócz spożywania związku w ramach codziennej diety bardzo często decydują się oni na suplementację tego składnika. Jest on zatem częstym produktem do znalezienia w odżywkach i preparatach białkowych.

Jak powinna wyglądać prawidłowa suplementacja tyrozyny?

Tyrozynę przyjmuje się najczęściej 3 razy dziennie w ilości, która odpowiada 100 mg na kilogram masy ciała. Nie wolno jednak przyjmować więcej niż 10 g na dobę ani przekraczać dziennej dawki. Nie stwierdzono co prawda skutków ubocznych w przypadku przekroczenia dziennej zalecanej dawki, jednak nie chodzi tu o szkodliwość, a o brak efektów. Tyrozyna ma bowiem ograniczoną przyswajalność. Oprócz tego suplementacji powinny unikać osoby chore na nadczynność tarczycy, migrenę, chorobę Grawesa-Basedowa oraz ciężarne i karmiące piersią.

Tyrozyna to aminokwas, którego nie powinno zabraknąć w diecie. W przypadku koniecznej suplementacji nie warto przekraczać zalecanej dziennie dawki, ponieważ będzie to zwykła starta pieniędzy.

Na tej stronie https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/tyrozyna-dla-sportowcow-kiedy-warto-ja-suplementowac/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie.

Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

592 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy będą musiały znać język polski. Od kiedy?

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wymogach dla pielęgniarek z Ukrainy w zakresie znajomości języka polskiego… Komunikat Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w sprawie prawa…
Komentarze
×
Aktualności

Gazeta pielęgniarek - młodsza, starsza pielęgniarka.