Kiedy mówimy o nadciśnieniu w ciąży?

2 min czytania
Aktualności
Kiedy mówimy o nadciśnieniu w ciąży?

Nieleczone nadciśnienie w okresie ciąży może zagrażać życiu mamy i dziecka. Wskutek stanu przedrzucawkowego i rzucawki na świecie ginie rocznie wiele z nich. Dlatego ważne jest zrozumienie, kiedy można powiedzieć o nadciśnieniu w ciąży. Postaramy się przybliżyć ci to zagadnienie. Zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Diagnostyka nadciśnienia w okresie ciąży

Nadciśnienie w okresie ciąży podlega takim samym kryteriom diagnostycznym, co ogólnie nadciśnienie. Wartości pomiaru ciśnienia uzyskane w gabinecie lekarskim muszą przekraczać wartości 139 w ciśnieniu skurczowym i 89 w ciśnieniu rozkurczowym. Zależnie od uzyskanych wartości wymienia się nadciśnienie łagodne lub ciężkie.

Typy nadciśnienia w ciąży

W zależności od momentu pojawienia się nadciśnienia w ciąży i przebiegu choroby z nim związanej wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnień w ciąży. Pierwsze z nich to nadciśnienie przewlekłe, drugie to stany nadciśnieniowe związane z ciążą.

Nadciśnienie przewlekłe w ciąży – co musisz o nim wiedzieć?

Przede wszystkim to, że dotyczy ono pań, które miały zdiagnozowane nadciśnienie przed momentem zajścia w ciążę lub przed ukończeniem dwudziestego tygodnia ciąży. U kobiet z nadciśnieniem tętniczym przewlekłym pierwotnym lekarz musi zadbać o to, by utrzymywać ciśnienie poniżej wartości 150/100. Farmakoterapia zapobiegnie powstaniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego i sercowo-naczyniowego u matki, ale nie zapobiega możliwości rozwinięcia się białkomoczu (stan przedrzucawkowy). Wizyty u lekarza prowadzącego ciąże muszą być częstsze, ale taka osoba nie musi być hospitalizowana.

Nadciśnienie ciążowe – kilka podstawowych informacji

O nadciśnieniu ciążowym mówi się, gdy zostało stwierdzone po raz pierwszy po dwudziestym tygodniu ciąży, nie towarzyszy mu białkomocz, a w ciągu dwunastu tygodni po porodzie wartości wraca do normy. Dlatego też można je zdiagnozować dopiero po porodzie.

Pojawia się ono zaledwie u 5-6% kobiet w ciąży. Jeśli nie jest powikłane stanem rzucawkowym, rokowania są dobre zarówno dla matki, jak i dziecka. Jeśli lekarz stwierdzi, że występują czynniki ryzyka stanu przedrzucawkowego, podejmie działania zapobiegające mu. Już od dwunastego tygodnia ciąży może zadecydować o leczeniu kwasem acetylosalicylowym.

Nadciśnienie w ciąży – czy można mu zapobiec?

Kobiety ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym, jeszcze przed rozpoczęciem ciąży powinny zadbać o możliwe jak największe zmniejszenie jego wartości. Powinny zrezygnować z palenia papierosów i spożywania alkoholu, zaleca się im również zmniejszenie masy ciała. Lekarz powinien zmienić jej leki na te bezpieczne w ciąży. Powinna regularnie badać ciśnienie krwi.

Nadciśnienie ciążowe najczęściej pojawia się u kobiet ciężarnych w wieku poniżej 20 lat lub powyżej 35, z nadwagą lub otyłością. Zazwyczaj miały one przykłady nadciśnienia ciążowego w rodzinie lub miały to nadciśnienie w poprzedniej ciąży. Często też miały choroby krzepnięcia. To nadciśnienie występuje częściej u kobiet rasy czarnej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/nadcisnienie-u-kobiet-ciezarnych-lub-planujacych-ciaze-o-czym-nalezy-pamietac/

Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1225 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na stanowisku asystent(ka) osób z NI.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki – asystentki. Możliwość wspólnego zamieszkania Fundacja w Gdyni obecnie do zespołu Asystentów poszukuje pielęgniarki na stanowisko Asystent(ka) osób z…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Stanowisko MZ. Czy pielęgniarka grupy 2 zaszeregowana do grupy 5 lub 6 może odmówić wykonywania jakiś świadczeń?

4 min czytania
Czy pielęgniarki są zobowiązane działać zgodnie z posiadanymi, a nie wymaganymi przez podmiot leczniczy kwalifikacjami? W interpelacji poselskiej poseł zadał ministrowi zdrowia…
Aktualności

Pielęgniarka: gdy chorujemy stajemy się uciążliwe, bo nie ma jak ustawić grafiku.

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku: Gdy chorujemy stajemy się zbędne i uciążliwe. Bo…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Zniżki w hotelach, sklepach...