Letnie miesiące kojarzą się z zasłużonym urlopem, wymarzonym wypoczynkiem i… uciążliwymi upałami. Są one szczególnie uporczywe dla osób w ciąży. Różne przykre dolegliwości można zlikwidować lub przynajmniej nieco zmniejszyć. Sprawdź zatem, co warto wiedzieć, gdy jesteś w ciąży, a na dworze panują upały.
Postaw na odpowiednio zbilansowaną i dostosowaną dietę
Wiele osób zauważa, że w czasie dużych upałów ma mniejszy apetyt. Nawet jeśli nie jesteś takim przypadkiem, warto rozdzielić posiłki na kilka mniejszych. Będą one lepsze dla żołądka, ponieważ mniejsze porcje łatwiej jest strawić.
Warto też przyjrzeć się temu, co ląduje na talerzu. Na bok należy odstawić tłuste potrawy, szczególnie mięsa i smażone warzywa strączkowe. Nie warto bowiem dokładać organizmowi dodatkowej pracy. Lepiej postawić na lekkie posiłki, które przygotowywane będą z lekkostrawnych posiłków i gotowane na parze. Możesz też zjeść odświeżający i pożywny chłodnik lub inne danie na zimno.
Zadbaj o to, by się nie przegrzać
Przegrzanie się jest uporczywe dla praktycznie każdej osoby, jednak dla ciężarnych może być szczególnie niebezpieczne. Zwiększona temperatura ciała może bowiem doprowadzić do skurczów macicy, które na wczesnych etapach ciąży czasami kończą się poronieniem. Nie ma jednak powodów do strachu, ponieważ przypadki te występują jedynie w skrajnych sytuacjach.
Mimo to nie należy wystawiać się na szczególnie silne słońce, czyli między 11 a 16 zostać w domu. Dobrze jest ponadto nosić zawsze czapkę, kapelusz albo inną osłonę głowy. W sytuacji, gdy czujesz się słabo, od razu udaj się do cienia i napij czegoś chłodnego.
Opalaj się z głową i przede wszystkim z umiarem
Lekarze nie zabraniają osobom w ciąży się opalać, ale nie jest to również jednym z koniecznych zaleceń. W przypadku wystawiania się na słońce należy szczególnie uważać na wspomniane powyżej przegrzanie, a oprócz tego trzeba unikać oparzeń. Spalenie skóry oraz przebarwienia to coś, na co może uskarżać się wiele ciężarnych, ponieważ powodują je często mniejsze ilości wody w organizmie.
Długość wylegiwania się na słońcu powinna być ograniczona i urozmaicona przebywaniem w cieniu. Oprócz tego absolutną koniecznością jest stosowanie kremu z filtrem, najlepiej pięćdziesiątki, a minimum dwudziestki.
Korzystaj z chłodnych kąpieli i pryszniców
Jeśli chodzi o baseny, to trzeba korzystać z nich z podobną ostrożnością, co z seansów opalania. Ciąża wiąże się bowiem ze zwiększonym ryzykiem grzybicy pochwy, zatem należy uważać na wszelkie miejsca publiczne. Woda sama w sobie w żaden sposób nie zagraża płodowi ani ciężarnej, więc kąpiele nie są zabronione. Mogą wręcz relaksować i być ulgą w czasie najcieplejszych dni.
Jeśli nie masz dostępu do basenu, to równie dobrą opcją będzie letnia lub chłodna kąpiel w domowej wannie lub przynajmniej prysznic. Pamiętaj tylko o stopniowym dostosowaniu temperatury wody do rozgrzanego ciała.
Mamy nadzieję, że wiesz już, co robić podczas upałów w ciąży. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule: https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/jak-przetrwac-upaly-w-ciazy/
Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini