Jakie podwyżki dla pielęgniarek specjalistek.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Jakie podwyżki dla pielęgniarek specjalistek.

Pielęgniarka i położna z tytułem specjalisty w obowiązującej tabeli zaszeregowania wynagrodzeń w podmiotach leczniczych

W kolejnym artykule poświęconym nowej siatce płac wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zajmiemy się kwestią wzrostu płac zasadniczych osób z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

O nowej siatce płac (projekt z dnia 5 listopada) piszemy także w poniższych artykułach.

Obecnie pielęgniarka i położna z tytułem specjalisty jest zaszeregowana w siatce płac w grupie 8, która została opisana w poniższy sposób:

Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa.

Wobec powyższego w obecnej grupie 8 zaszeregowano pielęgniarki i położne:

  • z tytułem magistra pielęgniarstwa lub położnictwa,
  • z tytułem licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa,
  • z tytułem specjalisty.

Więcej o tej egzotycznej grupie (8) można przeczytać w poniższym artykule.

Należy podkreślić, że w ustawie zapisano w tabeli zaszeregowania o kwalifikacjach wymaganych na danym stanowisku a nie o kwalifikacjach posiadanych przez pielęgniarkę i położną. Wobec powyższego w jednym szpitalu pielęgniarka posiadająca specjalizację, może spotkać się ze stanowiskiem pracodawcy, który uzna, że na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniona nie jest wymagany tytuł specjalisty – zostanie zaszeregowana do grupy 9. Natomiast pielęgniarka pracująca w innym szpitalu może zostać przez pracodawcę potraktowana w odmienny sposób – może zostać zaszeregowana do grupy 8.

Kolejną sprawą jest kwestia interpretacji zapisu: „lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia”. Ten zapis także sprzyja, dowolności interpretacyjnej, pracodawców.

Także sprawa techniczna, w zakresie zmiany grupy zaszeregowania nie została w ustawie unormowana. Mowa o sytuacji, kiedy pielęgniarka przedstawi pracodawcy dyplom specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Czy pracodawca ma obowiązek „natychmiast” przeszeregować pielęgniarkę do grupy 8. Czy nie jest związany czasem w zakresie dokonania przeszeregowania. Pozostawiona dowolność w powyższej sprawie pracodawcy jest nadużyciem wobec praw pracowniczych pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarka i położna z tytułem specjalisty w tabeli zaszeregowania według projektu siatki płac z dnia 5 listopada 2021

W projekcie siatki płac zatwierdzonej podczas prac Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia grupę w której zaszeregowano specjalistki, opisano w następujący sposób:

Pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją.

Wobec powyższego w nowej grupie 8 (ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku) zaszeregowano pielęgniarki i położne:

  1. z tytułem magistra,
  2. z tytułem licencjata i tytułem specjalisty,
  3. pielęgniarki i położne ze średnim wykształceniem i tytułem specjalisty.

Jaka podwyżka dla pielęgniarek i położnych z tytułem specjalisty w tabeli płac z dnia 5 listopada 2021 roku

Obecna grupa 8 ma przypisany współczynnik pracy w wysokości – 0,81.

Natomiast współczynnik pracy przypisany grupie 8 w siatce płac, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku – 1,02.

Wobec powyższego wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej z grupy 8 na dzień 1 lipca 2022 roku nie będzie mogło być niższe niż kwota – 5678,81 PLN.

W jaki sposób została wyliczona powyższa kwota wynagrodzenia zasadniczego zobacz w poniższym artykule.

Wobec powyższego obecne wynagrodzenie zasadnicze przypisane grupie 8 wynoszące 4185,65 PLN, zostanie podwyższone do kwoty – 5678,81 PLN. Czyli o 1493,16 PLN.

W dniu jutrzejszym kolejny artykuł na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszający zagadnienia związane z nową siatką płac, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 78

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8546 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Stanowisko MZ. Czy pielęgniarka grupy 2 zaszeregowana do grupy 5 lub 6 może odmówić wykonywania jakiś świadczeń?

4 min czytania
Czy pielęgniarki są zobowiązane działać zgodnie z posiadanymi, a nie wymaganymi przez podmiot leczniczy kwalifikacjami? W interpelacji poselskiej poseł zadał ministrowi zdrowia…
Aktualności

Pielęgniarka: gdy chorujemy stajemy się uciążliwe, bo nie ma jak ustawić grafiku.

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku: Gdy chorujemy stajemy się zbędne i uciążliwe. Bo…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - dyrektorzy szpitali o odszkodowaniach dla pielęgniarek.

2 min czytania
Jedni odszkodowania już pielęgniarkom wypłacili, inni tworzą wielomilionowe rezerwy na skutki potencjalnie przegranych procesów Redakcja cytuje słowa dyrektora jednego z podmiotów leczniczych…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Stałe wynagrodzenie plus za interwencje u pacjenta.