Uporanie się z alkoholizmem wymaga zrozumienia problemu uzależnienia i psychologicznych mechanizmów jego powstawania. Wiadomo, że alkoholizm wpływa nie tylko na ciało w sensie fizycznym, ale ma także głęboki wpływ na zdrowie psychiczne jednostki. Dlatego czynniki psychologiczne, emocjonalne i społeczne odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu alkoholizmu. Zobacz, jakie są trzy mechanizmy uzależnienia od alkoholu.
Alkoholizm – mechanizmy nałogowego regulowania uczuć
Regulacja emocjonalna to zdolność do rozumienia własnych reakcji emocjonalnych. Człowiek naturalnie stara się widzieć sytuacje w rzeczywistości takimi, jakie są, bez pozwalania im negatywnie i intensywnie wpływać na własne życie. Brak regulacji emocjonalnej powoduje, że jednostka reaguje silniej na pewne zdarzenia. Zwiększa się jej stres, niepokój i smutek w związku z tym, co się wydarzyło. Kiedy stanie się to nawykiem, brak radzenia sobie z uczuciami może prowadzić do różnych zaburzeń psychicznych i chorób, w tym uzależnienia od alkoholu.
W przypadku choroby alkoholowej wypicie trunku z procentami staje się antidotum na rozregulowane uczucia. Alkohol przynosi ulgę, daje spokój i ukojenie bez względu na powód odczuwanego stresu, przygnębienia lub niepokoju. Jest sposobem na zachowanie dobrego samopoczucia, więc szybko staje się substancją uzależniającą.
Uzależnienie od alkoholu a model iluzji i zaprzeczania
Kolejny mechanizm uzależnienia od alkoholu skupia się na życiu w iluzji i zaprzeczaniu istocie problemu. Silne wyrzuty sumienia, które pojawiają się po wypiciu substancji z procentami, budzą poczucie winy i sprzyjają doświadczaniu negatywnych emocji. Kiedy alkoholik za wszelką cenę nie chce identyfikować się ze swoją chorobą, zaczyna żyć w świecie iluzji. Zaprzecza istnieniu problemu, tłumaczy swoje zachowania potrzebą lepszego samopoczucia, często kłamie i koloryzuje rzeczywistość. Nie dostrzega, co uzależnienie robi z jego życiem i jak ta sytuacja wpływa jego bliskich.
Dopóki alkoholik nie trafi na leczenie alkoholizmu, będzie żył w przekłamanym świecie, w utworzonej iluzji. Bez specjalistycznej pomocy psychoterapeuty i terapeuty uzależnień trudno mu będzie przerwać błędne koło nałogu.
Choroba alkoholowa a mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”
Do uzależnienia od alkoholu może doprowadzić także poczucie utraty kontroli nad własnym życiem. W mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego „ja” alkoholik doświadcza skrajnych emocji związanych z poczuciem własnej wartości i życiowego zadowolenia. Pod wpływem uzależniającej substancji czuje się świetnie, jego „ja” jest wszechmocne, potężne, pewne siebie i zdolne do wszystkiego. Natomiast, gdy alkohol przestaje działać, „ja” osoby uzależnionej upada, staje się maleńkie, z dominacją poczucia wstydu i upokorzenia. Wobec tego alkoholik, który nie podda się leczeniu, będzie żył z rozdwojonym „ja”, dążąc do pozornie lepszego samopoczucia poprzez coraz częstsze sięganie po uzależniającą substancję.
Zrozumienie psychologicznych mechanizmów powstawania alkoholizmu jest niezbędne do opracowania skutecznych strategii leczenia. Wychodzenie z nałogu to trudna podróż, ale możliwe jest pokonanie uzależnienia i odbudowanie zdrowego, zrównoważonego życia. Przy odpowiednim wsparciu specjalistów (polecamy sprawdzenie usług oferowanych przez ośrodek OdNowa24h – https://odnowa24h.pl/leczenie-alkoholizmu/), osoby zmagające się z alkoholizmem, mogą znaleźć nadzieję i motywację, których potrzebują, aby pokonać chorobę.