Jak związek pielęgniarek podzielił pielęgniarki na gorsze i lepsze.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek
Jak związek pielęgniarek podzielił pielęgniarki na gorsze i lepsze.

Wynagrodzenia w podmiotach leczniczych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych jest organizacją, która powinna walczyć o należne miejsce zawodu pielęgniarki i położnej w systemie wynagradzania pracowników podmiotów leczniczych. Ten związek powinien szczególnie dbać o sprawiedliwe płace pielęgniarek i położnych ze względu na zakres obowiązków, które wykonują. Obowiązki zawodowe powinny natomiast wynikać z zakresu odpowiedzialności i uprawnień. Powyższe
czynniki powinny mieć zasadniczy wpływ na wysokość wynagrodzeń poszczególnych pielęgniarek i położnych. Niestety, powyższa „oczywista oczywistość” nie spotkała się ze zrozumieniem działaczy związku pielęgniarek.

Związek uznał, że wynagrodzenie pielęgniarek powinno być determinowane przez posiadane… wykształcenie.

I w ten sposób związek pielęgniarek wraz z 8 innymi związkami zawodowymi wchodzącymi w skład tzw. porozumienia zawodów medycznych dokonał poniższego podziału pielęgniarek i położnych na grupy i przypisał im współczynniki pracy. Obrazuje to tabela, którą znajdziesz we wrześniowym wydaniu Gazety na stronie 2.

Ten podział autorstwa porozumienia zawodów medycznych (PZM), w skład którego wchodził związek pielęgniarek – OZZPiP, jest początkiem zła w zakresie polityki płacowej w ochronie zdrowia.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jako jedyna kwestionowała publicznie siatkę płac opracowaną przez PZM i kierowała do Porozumienia m.in. poniższe pytanie: Do jakiej grupy, według PZM, ma być przypisana pielęgniarka lub położna z tytułem magistra, która nie posiada specjalizacji?

Odpowiedź jest oczywista i sprowadza się do stwierdzenia: (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych potraktowało magistra pielęgniarstwa i położnictwa na równi z pielęgniarką z wykształceniem średnim! Co ciekawe, Porozumienie w powyższym zakresie w odmienny sposób potraktowało inne zawody medyczne. W ich przypadku tytuł magistra powodował przypisanie współczynnika pracy wyższego niż w przypadku posiadania wykształcenia średniego (np. zawód fizjoterapeuty).

Teraz przyjrzyjmy się, w jaki sposób związek pielęgniarek – OZZPiP w ramach porozumienia zawodów medycznych zróżnicował wynagrodzenia pielęgniarek i położnych, które wykonują takie same zadania na szpitalnych oddziałach. (…)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 132

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8705 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Prezes izby pielęgniarek o umiejętnościach menedżerskich w kontekście Collegium Humanum.

2 min czytania
Te umiejętności menedżerskie, które są na drugim stopniu kształcenia przeddyplomowego, czyli na studiach magisterskich, ale być może nie w takim zakresie, jakiego…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 350-11 000 zł brutto/mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Podmiot leczniczy, świadczący usługi medyczne, a także z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii dla najbardziej wymagających odbiorców poszukuje…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – tytuł magistra z różnych roczników daje inne uprawnienia.

4 min czytania
To samo dotyczy pielęgniarek z tytułem specjalisty. Nawet absolwentek kursów kwalifikacyjnych… Radio Kielce opublikowało na swoim kanale Youtube.com w dniu 21 marca…
Komentarze