Jak się dostać na dofinansowaną specjalizację?

1 min czytania
AktualnościGazeta nr 4/2015
Jak się dostać na dofinansowaną specjalizację?

 

 

Opłata za uczestnictwo w szkoleniu specjalizacyjnym dla pielęgniarek i położnych to spory wydatek – od ponad 4 do 6 tys. złotych. W jaki sposób można znacznie zmniejszyć powyższe koszty? Odpowiedź jest prosta: „załapać się” na specjalizację dofinansowaną ze środków publicznych.

Instytucja dofinansowanych specjalizacji funkcjonuje od roku 2006. W 2015 roku resort zdrowia zamierza dofinansować kolejne 1850 miejsc specjalizacyjnych. Odpowiedź na pytanie: jak się na taką specjalizację dostać? – wcale nie jest łatwa. Obecnie
w Polsce jest około 250 podmiotów uprawnionych do prowadzenia kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych –
od uniwersytetów medycznych po ośrodki szkoleniowe prowadzone przez osoby fizyczne.
Należy podkreślić, że o środki finansowe na dofinansowane specjalizacje ubiegają się nie poszczególne pielęgniarki i położne, lecz organizatorzy kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Pielęgniarka lub położna musi „tylko” złożyć wniosek do odpowiedniego ośrodka szkoleniowego, czyli takiego, który będzie prowadził dofinansowaną specjalizację.
Warto mieć świadomość, jak przebiega przetarg rozpisany w celu rozdysponowania środków finansowych na specjalizacje.
Na przykład w roku 2009 wynik przetargu ogłoszono 21 maja. Jeszcze jeden aspekt procedury w wyniku przetargu przeprowadzonego w tym samym roku wyłoniono organizatorów dofinansowanych specjalizacji dla 1 325 miejsc szkoleniowych. Na 1850. Dlaczego nie na wszystkie miejsca? Bowiem nie na wszystkie rodzaje specjalizacji, które ministerstwo zdrowia zamierzało dofinansować w 2009 roku w danym województwie, byli organizatorzy, którzy chcieliby je prowadzić. Te i inne „proceduralne” wymogi spowodowały, że potrzebne okazało się ogłoszenie kolejnego przetargu, aby rozdysponować pozostałych 525 miejsc szkoleniowych. Praktycznie pod koniec roku … Natomiast w 2014 roku przetarg ogłoszono 18 lipca, a jego wyniki – dopiero 27 października. Zobaczymy, jak będzie w tym roku. Jakie będą warunki odbywania dofinansowanej specjalizacji? Kiedy rozpoczną się szkolenia? Kiedy będzie można składać wnioski do konkretnych organizatorów dofinansowanych specjalizacji? O tych wszystkich aspektach przedmiotowego zagadnienia będziemy informować na bieżąco na Portalu oraz w Gazecie pielegniarki.info.pl

(mm)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8761 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: wobec skarżącej szpital pielęgniarki, należało przeprowadzić trójstopniowy test stwierdzenia naruszenia zasady równego traktowania.

5 min czytania
Sąd stanął po stronie pozywającej szpital pielęgniarki, ponieważ pracodawca nie powinien dysponować swobodą w kształtowaniu siatki płac pracowników w tak wielkim stopniu….
Aktualności

Zapytaliśmy, jakie są dobre strony w byciu pielęgniarką? Pielęgniarki odpowiedziały...

2 min czytania
Pielęgniarka: uznanie pacjenta i takie małe gesty, które dodają skrzydeł. Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, co jest najpiękniejsze w byciu pielęgniarką lub położną.Zdecydowana…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki przegrały proces. Pozwany szpital: przecież o takie zasady płac zabiegały organizacje samorządu pielęgniarskiego.

3 min czytania
Sąd zauważył, że w przeszłości różnice w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek były niewielkie w zależności od posiadanego wykształcenia i specjalizacji. Od jednej z…
Komentarze