Nietolerancja laktozy to uporczywa dolegliwość. Wynika z nieprawidłowej pracy jelit, a walczy się z nią za pomocą eliminacji laktozy z diety. Dowiedz się, w jaki sposób rozpoznaje się nietolerancję laktozy u niemowląt! Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Przyczyny nietolerancji laktozy
Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem o charakterze wtórnym. Oznacza to, że wynika z innej dolegliwości – upośledzenia pracy jelit. Ta nieprawidłowość wynika ze zmniejszonej aktywności enzymu – laktazy – odpowiadającego za rozkładanie laktozy na galaktozę i glukozę. Rozkład laktozy powinien następować w jelicie cienkim, w jelicie grubym jest ona rozkładana w inny sposób, wskutek czego powstają wodór, metan i dwutlenek węgla. To one są przyczynami objawów.
Przyczyny nietolerancji laktozy należy szukać w czynnikach genetycznych. Ponadto często przyczynami nietolerancji laktozy u niemowląt są: stosowanie niektórych leków, celiakia, robaczyce, choroba Leśniewskiego-Crohna, a także zakażenia wirusowe i bakteryjne.
Objawy nietolerancji laktozy u niemowląt
Do najczęstszych objawów nietolerancji laktozy należą biegunki. Wydalany stolec jest wodnisty i ma bardzo brzydki zapach. Niemowlę z nietolerancją laktozy będzie często cierpiało z powodu kolek, bólów brzuszka i przewlekłych wzdęć. Charakterystyczne są także odgłosy przemieszczania treści pokarmowej w jelitach.
Kolka a nietolerancja laktozy u niemowląt
Częstym objawem nietolerancji laktozy jest kolka niemowlęca. Pierwsze kolki zazwyczaj pojawiają się w drugim tygodniu życia, ale mogą się pojawić nawet od trzeciego dnia życia. Pamiętaj jednak, że kolki mogą wynikać również z innych przyczyn – nie mogą być głównym kryterium diagnostycznym.
Diagnostyka i różnicowanie nietolerancji laktozy u niemowląt
Nietolerancja laktozy powinna być różnicowana z uczuleniem na białko krowie. To uczulenie ustępuje zazwyczaj około drugiego roku życia. Tego zróżnicowania może dokonać pediatra na podstawie badania fizykalnego i wywiadu.
Częstym rozwiązaniem, zwłaszcza u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, jest tzw. test prowokacyjny. Polega na zmianie mleka na bezlaktozowe i obsersowaniu, czy objawy znikną. Następnie podaje się znów tradycyjne mleko, żeby zaobserwować, czy objawy powrócą.
Potwierdzenie przypuszczeń rodzica – diagnoza lekarska
Wykonanie testów diagnostycznych w kierunku nietolerancji laktozy jest niemożliwe u niemowlęcia, ponieważ wymagają one współpracy ze strony pacjenta. U starszych dzieci można wykonać testy oddechowe – sprawdzają one stężenie wodoru w wydychanym powietrzu.
Możliwe badania, jakie się wykonuje to badanie poziomu galaktazy w moczu dziecka albo stężenia glukozy i galaktazy we krwi po podaniu roztworu laktozy. Można też wykonać badania genetyczne lub histopatologiczne fragmentu jelita.
Leczenie nietolerancji laktozy u niemowląt
Stosuje się jedynie leczenie przyczynowe. Eliminacja laktozy z diety powinna wyeliminować lub złagodzić objawy, które pojawiały się u dziecka. Należy karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, a nie mlekiem matki. W tej sytuacji rokowania są bardzo dobre. Jednak nie decyduj samodzielnie o wyeliminowaniu laktozy z diety dziecka – koniecznie skonsultuj to z lekarzem.
Podsumowując, samodzielne rozpoznanie nietolerancji laktozy u niemowląt jest dość trudne. Łatwo pomylić ją z uczuleniem na białko mleka krowiego. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że twoje niemowlę może mieć nietolerancję laktozy, skontaktuj się z pediatrą.
O kolce wśród niemowląt a nietolerancją laktozy więcej przeczytasz w artykule https://gemini.pl/poradnik/artykul/kolka-niemowleca-a-nietolerancja-laktozy/
Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini