Jak otrzymać e-receptę online? Prosty przewodnik dla pacjentów

3 min czytania
Aktualności
Jak otrzymać e-receptę online? Prosty przewodnik dla pacjentów

Obecnie technologia szybko się rozwija – już nie trzeba iść do przychodni i czekać na wystawienie leków przez lekarza. Recepta online to innowacyjny, elektroniczny sposób zamawiania preparatów leczniczych za pośrednictwem internetu. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zmniejszyć kolejki w placówkach ochrony zdrowia, lecz także jest wygodniejsze dla pacjenta, który receptę online może otrzymać szybko i bez wychodzenia z domu.

Czym dokładnie jest e-recepta online?

Szczególnie osoby starsze mogą mieć problem ze zrozumieniem, czym konkretnie są e-recepty online. Jest to cyfrowy odpowiednik standardowej recepty na papierze. W tym dokumencie zawarte są informacje na temat leków przepisanych pacjentowi przez lekarza. Aby zrealizować receptę online i zamówić lek, wystarczy podać kod otrzymany od lekarza oraz numer PESEL w dowolnej aptece w Polsce.

Na jakiej zasadzie działa e-recepta online? Specjalista przepisujący pacjentowi lekarstwa wysyła niezbędne informacje do ogólnokrajowej bazy danych i w ten sposób generuje receptę online. Zamiast wręczać choremu tradycyjną receptę na papierze, podaje mu unikalny numer, zwany także kodem e-recepty, który może zapisać na kartce albo przesłać SMS-em na telefon bądź w wiadomości e-mail. Po zakończeniu całego procesu pacjent może udać się do najbliższej apteki i zakupić potrzebne produkty.

Co w sytuacji, gdy chory przebywa poza granicami Polski? W takim przypadku konieczna będzie e-recepta transgraniczna. To udogodnienie dla pacjenta umożliwia mu wykupienie lekarstw w każdym kraju unijnym, a także w państwach EFTA, czyli Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Norwegii. Co ciekawe, to właśnie Polska jest jednym z pierwszych krajów korzystających z e-recept transgranicznych.

Co dokładnie zawiera recepta online?

Szukając najlepszego miejsca, w którym można otrzymać e-recepty online, warto dokładniej przyjrzeć się platformie medicept.pl. Za jej pośrednictwem otrzymasz receptę online, skorzystasz z teleporady z lekarzem, a także umówisz się na wizytę stacjonarną w jednym z gabinetów. Zamówienie recepty to proces szybki i łatwy. Recepta online może zostać wystawiona po wypełnieniu formularza, który następnie weryfikuje lekarz, albo po zapisaniu się na konsultację telefoniczną. Należy zaznaczyć, że w pierwszym przypadku e-recepta może być wystawiona na leki przyjmowane na stałe, leki doraźne oraz antykoncepcję, w przypadku drugiego sposobu doktor może przepisać antybiotyk. Co ważne, ze względu na bezpieczeństwo pacjentów poprzez platformę Medicept nie można otrzymać recept na leki psychotropowe i odurzające.

Swoboda i wygoda – brak ograniczeń w wystawianiu recept online

Czy lekarz każdemu może wystawić e-receptę? Jeżeli uzna, że dana osoba potrzebuje odpowiedniego leku, to tak. Istnieje jednak pewne ograniczenie, które ma zapobiegać nadużyciom prawnym – w ciągu 10 godzin dany lekarz może wystawić łącznie 300 e-recept dla maksymalnie 80 pacjentów. Co ciekawe, niekoniecznie trzeba udać się do lekarza, aby otrzymać e-receptę. Jej wystawienie jest możliwe zarówno w gabinecie, jak i podczas rozmowy telefonicznej ze specjalistą. Poza tym można skorzystać z wielu stron internetowych oferujących usługi takie jak recepta przez internet czy elektroniczne zwolnienie. To ostatnie można zamówić na: https://medicept.pl/e-zwolnienie/.

W Polsce system zdalnej opieki lekarskiej jest bardzo rozbudowany. Teleporada lekarska i możliwość wystawienia e-recepty sprawiają, że z pomocy lekarza możesz skorzystać bez wychodzenia z domu. A w przypadku niektórych schorzeń brak kontaktu ze światem zewnętrznym przez jakiś czas jest wręcz wskazany, aby stan pacjenta nie uległ pogorszeniu. Polska jest pod względem elektronicznej opieki lekarskiej jednym z najlepiej rozwiniętych krajów w Europie. Ten system znacznie gorzej działa chociażby w Niemczech, gdzie restrykcyjne prawo ochrony danych osobowych blokuje legislacyjne próby wprowadzenia rozwiniętej internetowej opieki medycznej. Natomiast sytuacja jest lepsza w Finlandii, która system e-medycyny zaczęła rozwijać już pod koniec ubiegłego stulecia.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - dyrektorzy szpitali o odszkodowaniach dla pielęgniarek.

2 min czytania
Jedni odszkodowania już pielęgniarkom wypłacili, inni tworzą wielomilionowe rezerwy na skutki potencjalnie przegranych procesów Redakcja cytuje słowa dyrektora jednego z podmiotów leczniczych…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pytania do związku pielęgniarek.

1 min czytania
Pani Ptok mówi do pielęgniarek – koleżanek. Na proteście przewodnicząca OZZPiP stwierdziła: „Kolejna grupa to moje koleżanki z grupy 6 i 5…
Aktualności

Pielęgniarki apelują do minister Leszczyny.

3 min czytania
Pielęgniarki po raz kolejny piszą do pani minister w przedmiotowej sprawie… Ref.: ZG/GW/01/12/24 Warszawa, 09.12.2024 r. Szanowna Pani Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa zlecenia lub kontrakt. 60-80 PLN/godz.