Skutki działania izby pielęgniarek w zakresie naruszenia swobodnego wyboru kursu, co do którego otrzyma się dofinansowanie…
W dniu dzisiejszym poruszamy temat dotyczący działania jednej z izb okręgowych pielęgniarek w zakresie sposobu refundacji kosztów kształcenia podyplomowego. Poniższa informacja została opublikowana w 2023 roku na stronie internetowej jednego z podmiotów, który prowadzi szkolenia zawodowe pielęgniarek. Pod artykułem zamieszczamy sondę pt. Jak oceniasz postępowanie izby pielęgniarek opisane w powyższym artykule. Zachęcamy użytkowników pielegniarki.info.pl do wyrażenia swojej opiniI w przedmiotowej sprawie.
Niestety, zmiana w znacznym stopniu ogranicza pielęgniarkom i położnym możliwość wyboru ośrodka szkoleniowego, bowiem w przypadku chęci ubiegania się o dofinansowanie – preferuje wyłącznie ośrodek kształcenia podyplomowego prowadzony przez okręgową izbę.
Osoby, które wybiorą innego organizatora kształcenia niż ośrodek izby, nie otrzymają dofinansowania do wybranego kursu, jeżeli taki sam kurs, realizowany będzie przez izbę. Co więcej, kurs innego organizatora nie musi być realizowany w tym samym czasie. Wystarczy, że izba zaplanuje organizację tego samego kursu w okresie 4 miesięcy od terminu kursu prowadzonego przez inny ośrodek, a dofinasowanie do tego samego kursu w innym ośrodku nie zostanie przyznane.
W regulaminie zmianie uległa również liczba miesięcy odprowadzonych składek do okręgowej izby, która uprawnia do ubiegania się o dofinansowanie. Kiedyś był to 1 miesiąc. Teraz jest to już 12 miesięcy. Tym samym pielęgniarka/położna dopiero po odprowadzeniu 12 składek, będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie do jakiejkolwiek formy kształcenia podyplomowego.
Nowy regulamin nie przewiduje także możliwości otrzymania dofinansowania w realizacji kilku kursów jednocześnie. Przykładowo: by ukończyć kurs kwalifikacyjny trzeba mieć często ukończone również dodatkowe kursy specjalistyczne. Kiedyś, krótsze kursy specjalistyczne można było realizować podczas trwania dłuższego kursu kwalifikacyjnego i otrzymać do wszystkich dofinansowanie Izb. Od teraz, by nie płacić 100% ceny dodatkowych kursów, każdy z kursów należy robić oddzielnie. To wydłuży czas uzyskania pełnych kwalifikacji.
Kolejna już, czwarta zmiana, to sam sposób dofinansowania kursów – każda pielęgniarka / położna będzie musiała ponieść pełną opłatę za kurs/szkolenie, a dopiero po ukończonym kształceniu przekazać fakturę do okręgowej izby i indywidualnie ubiegać się o dofinansowanie. Do teraz uczestnik/czka kursu nie musiała wykładać pełnej kwoty za kurs, by później starać się o dofinansowanie i zwrot części kosztów. Ponadto wszystkie formalności były załatwiane między organizatorem kształcenia a izbą. Od teraz składanie wniosku o dofinansowanie spadnie na każdego uczestnika/ czkę indywidualnie.
Jako duży ośrodek szkolący pielęgniarki i położne złożyliśmy wniosek do przedmiotowej izby o usunięcie powyższych zapisów z regulaminu. A tym samym o przywrócenie równego dostępu do wyboru i możliwości finansowania kształcenia ze składek wpłacanych przez pielęgniarki i położne.
Wraz z innymi ośrodkami kształcenia liczymy, że ostateczne zmiany w regulaminie nie będą tak drastyczne. Jednakże nadal nie możemy być pewni, czy pielęgniarka/położna będzie miała wybór organizatora kształcenia. Z tego powodu polecamy ten temat uwadze każdej pielęgniarce i położnej. Zachęcamy też do wyrażania swojej opinii i kierowania jej bezpośrednio do izby pielęgniarek.
źródło: strona internetowa jednego z organizatorów szkoleń podyplomowych pielęgniarek i położnych.