Koenzym Q10 jest substancją witaminopodobną, która pełni ważną rolę w produkcji energii w mitochondrium. Jest zatem ważnym związkiem dla pacjentów z cukrzycą, którzy mają zaburzoną glikemię. Pacjenci mogą przyjmować koenzym Q10, by zwiększyć działanie leków na cukrzycę i uzyskać inne korzyści zdrowotne. Jakie układy wspiera CoQ10 i jak działa w przypadku cukrzycy?
Koenzym Q10 – jeden z najsilniejszych antyoksydantów w ludzkim organizmie
Koenzym Q10, inaczej ubichinol, ma silne działanie antyoksydacyjne. Związek wiąże reaktywne formy tlenu i chroni komórki przed powodowanymi przez nie uszkodzeniami. Jest jedynym przeciwutleniaczem rozpuszczalnym w tłuszczach i syntetyzowanym w ludzkim organizmie. Dodatkowo jest w stanie regenerować się z formy utlenionej przy pomocy różnych enzymów, a także oddziaływać antyoksydacyjnie w sposób pośredni. Dzięki niemu dochodzi do regeneracji biologicznie aktywnej formy witaminy E, która neutralizuje wolne rodniki.
Właściwości antyoksydacyjne koenzymu Q10 mają ważne znaczenie dla pracy wszystkich narządów i tkanek. W dużej mierze odpowiadają za ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym, który jest skutkiem wysokich stężeń glukozy i kwasów tłuszczowych. Wysokie stężenie glukozy we krwi występuje u większości pacjentów z cukrzycą, dlatego diabetycy są w większym stopniu narażeni na uszkodzenia komórek powodowane przez wolne rodniki. Koenzym Q10 jest im niezbędny, by chronić organizm przed negatywnym wpływem reaktywnych form tlenu.
Koenzym Q10 na cukrzycę – jak działa?
Działanie koenzymu Q10 w przypadku diabetyków polega przede wszystkim na ochronie komórek przed zniszczeniem przez wolne rodniki, ale nie tylko. Zatem czy CoQ10 jest dobry na cukrzycę? Sam koenzym nie wykazuje bezpośredniego działania na chorobę. Nie obniża poziomu cukru i nie stanowi substytut insuliny. Jednocześnie ogranicza ryzyko rozwoju cukrzycy, dalszego uszkodzenia trzustki w przypadku jej istnienia i wystąpienia powikłań schorzenia. Związek redukuje stres oksydacyjny, który hamuje syntezę insuliny w komórkach trzustki i hamuje transport sygnału insulinowego do organu docelowego. W ten sposób koenzym Q10 nie dopuszcza do rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu II jako jej następstwa.
Ponadto CoQ10 zapobiega powstawaniu uszkodzeń w ścianach naczyń w przebiegu cukrzycy. Serce, tętnice i żyły pracują sprawniej, co ogranicza ryzyko rozwoju stopy cukrzycowej, udaru i innych chorób układu krążenia. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzeń różnych naczyń, a pacjent z cukrzycą dłużej cieszy się ze sprawnością. Prawidłowy poziom koenzymu Q10 jest zatem związany z wydłużeniem lat przeżytych w zdrowiu u pacjentów diabetologicznych.
Lepsze działanie insuliny na organizm
Suplementacja CoQ10 umożliwia utrzymanie stabilnego poziomu glukozy we krwi i obniżenie poziomu cukru na czczo. Dzięki temu kontrola cukrzycy jest łatwiejsza, gdyż pacjent nie musi stale zmieniać dawek przyjmowanej insuliny lub dokonywać częstych pomiarów glukometrem. Po podniesieniu poziomu koenzymu Q10 w organizmie komórki trzustki efektywniej wydzielają insulinę, a inne komórki szybciej reagują na sygnał insulinowy. Efektywne wykorzystanie glukozy we krwi i zwiększenie wrażliwości na insulinę sprawia, że rzadziej dochodzi do hipoglikemii lub hiperglikemii, co pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie pacjenta i obniża ryzyko nadwagi.