Izby pielęgniarek – zarobki działaczy szokują.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Izby pielęgniarek – zarobki działaczy szokują.

Pensje władz izby pielęgniarskiej

Duże kontrowersje wśród użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wzbudza kwestia wysokości wynagrodzeń władz izb pielęgniarskich oraz przywilejów płacowych. W izbach wypłacana jest nadal tzw. 13. Czyli dodatkowe wynagrodzenie w wysokości średniego wynagrodzenia miesięcznego za poprzedni rok. W praktyce oznacza dodatkową pensję. Izba wypłaca także dodatek stażowy.

Izby pip ściągają od pielęgniarek i położnych co miesiąc obowiązkowe składki członkowskie. Brak ich opłacania rodzi konsekwencje w postaci przymusowego ich ściągania przez działy księgowości izb.

Należy podkreślić, że władze izby dysponują ogromnymi środkami finansowymi. Środki te uległy znacznemu zwiększeniu poprzez wprowadzenie w życie podwyżek wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek ustawą o płacach w podmiotach leczniczych. W konsekwencji izby maja dopływ większych pieniędzy a pielęgniarki opłacają wyższe składki.

Płace w samorządzie pielęgniarek w styczniu 2023 roku

System wynagrodzeń w izbach pip jest oparty o wysokość średniego wynagrodzenia. Taki sposób obliczania płac władz izby pielęgniarek, powoduje w praktyce, że wynagrodzenia stale ulegają wzrostowi. Taki system wynagradzania został ustalony przez władze izby.

GUS podał w dniu 20 stycznia 2023 roku, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7329,96 zł.

Ten wskaźnik jest podstawą do obliczenia wypłaty za styczeń 2023 roku. I tak wynagrodzenia te za pierwszy miesiąc bieżącego roku wynoszą:

– Naczelna izba pielęgniarek i położnych

Prezes – 29 319,84 PLN

Sekretarz oraz skarbnik – 25 654,86 PLN

– Okręgowe izby pielęgniarek i położnych

Przewodnicząca – nie mniej niż – 18 324,90 PLN

Skarbnik oraz sekretarz – nie mniej niż – 14 659,92 PLN.

Zwrot „nie mniej niż” wynika, z faktu, że to same okręgowe rady decydują o wysokości wynagrodzenia władz izby.

Średnia krajowa a zarobki zwykłych pielęgniarek

Powyższe kwoty są kwotami horrendalnymi. Natomiast warto zaznaczyć, że współczynnik pracy pielęgniarek i położnych z grupy 6 wynosi 0,94. Nawet nie jeden. I to jest nie procent bieżącej średniej krajowej ale średniej krajowej za ostatni kwartał poprzedniego roku. Ta średnia liczona w obecnej siatce płac pielęgniarek i położnych wynosi – 5 662,53 PLN. Ta kwota wzrośnie dopiero od 1 lipca 2023 roku. Obecnie jest niższa o 1 667 PLN, od średniej krajowej, która ma zastosowanie przy obliczaniu pensji władz izby pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 117

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8595 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Nie wszystkie pielęgniarki mogą podać tlen.

2 min czytania
Podawanie tlenu przez pielęgniarki a programy i uprawnienia nadane po szkoleniach. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykułach zamieszczanych w dziale…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Podział pielęgniarek ze względu na wykształcenie. Co myślą o tym same pielęgniarki?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek o podziale obowiązków ze względu na posiadane kompetencje. Publikujemy kilka komentarzy użytkowników pielegniarki.info.pl w sprawie podziału obowiązków pielęgniarek względem posiadanych…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki zostały ocenione przez pacjenta. Sprawę skierował do sądu. 

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów napisano: (…) Pozwany szpital…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Czy pielęgniarka z grupy 6 stanowi zagrożenia dla pacjenta?