Izba pielęgniarek o najważniejszych sprawach personelu pielęgniarskiego
Nowa szefowa naczelnej rady pielęgniarek i położnych zaniosła do ministra zdrowia listę spraw do załatwienia. W sumie to nie „nowa”, gdyż pełniła przez ostatnie 7 lat funkcję zastępczyni poprzedniej prezes.
W przedmiotowej liście, podobno zawarto najpilniejsze sprawy, które według samorządu można załatwić nawet do czasu wyborów.
Kompletnie niezrozumiały w powyższym kontekście jest pierwszy postulat:
„Kontynuacja działań w zakresie utrzymania praktyk zawodowych pielęgniarek i położnych w ramach działalności gospodarczej w systemie ochrony zdrowia, przede wszystkim w podstawowej opiece zdrowotnej, opiece długoterminowej i hospicyjnej. W ustawie z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej – wnioskujemy o wydłużenie terminów przejściowych do 31 grudnia 2030 r.”
W sytuacji kiedy sejm zakończył swoje prace w bieżącej kadencji postulowanie przez izbę pip zmian w ustawie jest niedorzecznością.
Samo spotkanie z nową minister zdrowia oraz jego uwarunkowania to zdaniem redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych to: Prezes izby pielęgniarek zagrała w lokowaniu produktu – dialog.
Również na liście postulatów nie znalazło się miejsce w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek. O tym piszemy w artykule redakcyjnym pt. Izba pielęgniarek o przyczynie „pogorszenia stanu zdrowia pielęgniarki”.
Na miejscu trzecim wśród postulatów, które według izby można załatwić do dnia wyborów to:
„Nowelizacja przepisów w zakresie określonych współczynników pracy dotyczących wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych z uwzględnieniem posiadanych kwalifikacji w ramach kształcenia podyplomowego oraz doświadczenia zawodowego”.
To kolejna zdumiewająca historia pisana przez izbę pip…
Jakim cudem do 15 października ma zostać to załatwione skoro sejm w tej kadencji zakończył prace. Jak izba pip widzi sprawę uznania doświadczenia zawodowego w wynagrodzeniach zasadniczych, skoro poparła projekt ustawy autorstwa związku pielęgniarek, który nie docenia owego doświadczenia? Projekt ten jest w komisjach sejmowych i kierowanie postulatów w tej sprawie do ministra zdrowia aby to załatwić do 15 października jest delikatnie kuriozalne.
Ale teraz przejdźmy do zasadniczej kwestii niniejszego artykułu redakcyjnego. Czy w liście postulatów stworzonej przez nową szefową izby można doszukać się sprawy – ODSZKODOWAŃ DLA PIELĘGNIAREK ZA NIERÓWNE TRAKTOWANIE W ZATRUDNIENIU?
Otóż, słowo odszkodowania nie pada w ogóle. To ukazuje w jaki sposób izba dostrzega realne problemy personelu pielęgniarskiego.
Czy izba nie może zadać sobie pytania: jak spowodować, żeby pielęgniarki nie musiały indywidualnie składać pozwów w sprawie odszkodowań?
Powyższe jednak nie powinno dziwić pielęgniarek z grupy 6 – skoro izba pielęgniarek poparła projekt ustawy autorstwa związku pielęgniarek OZZPiP, który je dyskryminuje. Poprzez ustalenia niższych wynagrodzeń mimo wykonywania pracy o takiej samej wartości.
Do sprawy postulatów izby pielęgniarek powrócimy…