Znaczne różnice w wysokości składek ściąganych przez izbę pip od pielęgniarek
Obecnie miesięczna wysokość składki członkowskiej wynosi dla:
Pielęgniarki i położnej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę albo na podstawie stosunku służbowego, a także nie prowadzącej działalności gospodarczej, a wykonującej zawód wyłącznie na podstawie umowy zlecenia – 1 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Czyli:
Grupa 2 – 81 PLN |
Grupa 5 – 64 PLN |
Grupa 6 – 59 PLN |
Pielęgniarki i położnej wykonującej zawód w ramach działalności gospodarczej – indywidualnej bądź grupowej praktyki zawodowej, a także innych członków samorządu zobowiązanych do opłacania składek, w tym również pielęgniarki i położne wykonujące zawód wyłącznie poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie złożyły wniosku o wykreślenie z rejestru pielęgniarek i położnych – 52,24 zł.
0,75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2022 r. Obwieszczenie Prezesa GUS z dnia 20.01.2023 r.
Propozycja zmian w zasadach opłacania składki na izby pielęgniarskie
Wniosek nr 8 I Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie VIII Kadencji z dnia 30 marca 2023 r.
w sprawie: określenie jednolitej i stałej składki dla wszystkich członków OIPiP, rewaloryzowanej co cztery lata
skierowany do: Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych
uzasadnienie: W związku ze stałym, corocznym podwyższaniem płac, płacone składki (procentowo) są bardzo wysokie. Dodatkowo brak jednolitej wysokości składki znacząco utrudnia weryfikację prawidłowości jej opłacania oraz egzekucję należności w przypadku braku realizacji tegoż obowiązku, z uwagi na brak regulacji prawnych obligujących pracodawców do udostępnienia wysokości wynagrodzenia personelu pielęgniarskiego/uprawniania OIPiP do uzyskania ich bez koniecznej zgody pielęgniarek.
źródło: oipip.czest.pl