Izba pielęgniarek tylko o trzech poziomach kompetencji.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Izba pielęgniarek tylko o trzech poziomach kompetencji.

Przykład na odklejenia działaczy izbowych od realnych problemów środowiska pielęgniarskiego…

Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej personelu pielęgniarek w nadchodzącym 2025 roku. Artykuły pt. Pielęgniarki – siatka płac od stycznia i lipca 2025, oraz Pielęgniarki – kominy płacowe osiągną 4,5 tys. złotych, wywołały dziesiątki komentarze.

W roku 2025 zostanie spuszczona kolejna bomba, która zaskutkuje tragicznymi skutkami dla kadry pielęgniarskiej. Skonstruowaniem bomby zajmuje się wspólnie ministerstwo zdrowia i… izba pielęgniarek i związek OZZPiP. O tym zagadnieniu piszemy w trzech artykułach redakcyjnych: z dnia 8 stycznia 2025 roku pt. Pielęgniarki – minister i izba odpalą bombę. W marcu oraz z dnia 9 styczna 2025 roku pt. Izba pielęgniarek, związek i ministerstwo to trójkąt bermudzki. Kolejny artykuł w przedmiotowej sprawie opublikowaliśmy w dniu 10 stycznia. Artykuł nosi tytuł – Pielęgniarki: urzędnik ministerstwa o poziomach kompetencji.

Oczywiście oficjalną przyczyną konstrukcji owej bomby jest obdarowanie pielęgniarek kolejnymi jakże zacnymi kompetencjami, które w decydujący sposób przyczynią się do podniesienia rangi zawodu. To następnie spowoduje, że nad Wisłą bezgranicznie zapanuje nowoczesne pielęgniarstwo. Niestety sprawa ma swoje drugie dno…, o którym piszemy w powyższych artykułach.

W dzisiejszym artykule przedstawimy co w przedmiotowej sprawie ma obecnie do powiedzenia… wiceprezes izby pielęgniarek. Zacytujmy jego wypowiedź, sprzed dwóch tygodni, dla portalu cowzdrowiu.pl, która dotyczy kompetencji pielęgniarek i położnych.

Dr Andrzej Tytuła, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych:

(…) Wyzwaniem tak naprawdę na przyszły rok i kolejne lata, to jest przede wszystkim uporządkowanie, ale i także również zwiększenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych na trzech poziomach.

Licencjat, specjalista, magister ze specjalizacją, bo musimy to uporządkować, żeby każdy wiedział, jakie są kompetencje zawodowe na poszczególnym poziomie wykształcenia.

Jak również chcemy po części rozszerzenia kompetencji naszych jeszcze, bo jest bardzo obszarów, jeżeli chodzi o kompetencje rozszerzonych, bo nawet to, co ja zawsze powtarzam i jeszcze społeczeństwo nawet nie wie o tym do końca, że pielęgniarka może ordynować i wypisywać recepty.

Ale jest problem. Problem jest taki, że jeżeli pacjent jest zainfekowany, nie powinien chodzić do pracy, nie powinien, że tak powiem, roznosić tą infekcję, pielęgniarka wypisze antybiotyk, wyda zalecenia, ale niestety nie może zrealizować jednego ostatniego zadania, jakim jest wypisanie zwolnienia, czyli takiego orzeczenia o niezdolności do pracy.

My chcielibyśmy, żeby ono wynosiło do pięciu dni, tak żeby ten pacjent w okresie tego jednego tygodnia mógł wrócić do zdrowia. W sytuacjach skomplikowanych oczywiście przekierowanie już do lekarza, do specjalisty, aby pogłębić tą diagnostykę zdrowotną u pacjenta. (…)

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Wiceprezes izby pielęgniarek lansuje pogląd, że pielęgniarka z licencjatem, tytułem specjalisty, z tytułem magistra i specjalisty musi wiedzieć jakie są jej kompetencje zawodowe. Ogólnie to stanowisko działacza izbowego jest szokujące!

To izba pielęgniarek popiera bezgranicznie podział pielęgniarek dokonany przez panią Krystynę Ptok w siatce płac, jednocześnie mając świadomość, że nie ma określonych kompetencji pielęgniarek z grupy 2 oraz 5 i 6. To na jakich przesłankach izba i związek dokonały podziału pielęgniarek na grupy w siatce płac? Na pielęgniarki gorsze i lepsze?

Po drugie dlaczego pan wiceprezes nie wymienia absolwentów LM oraz SM w kontekście kompetencji zawodowych. Do tego wątku jeszcze powrócimy w kolejnych artykułach redakcyjnych na pielegniarki.info.pl.

Trzecia sprawa. Może pan prezes poda jaki procent recept w skali roku jest wypisywany przez pielęgniarki a jaki przez lekarzy. Zasadniczym problemem jest zakres zadań i obowiązków pielęgniarek na szpitalnych oddziałach. Tam recept i druków L4 pielęgniarki nie wypisują i wypisywać nie będą!

Powyższe jest przykładem na odklejenia działaczy izbowych od realnych problemów środowiska pielęgniarskiego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8573 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek powołała komisję ds. odznaczeń i medali. 

1 min czytania
Treść uchwały naczelnej izby pielęgniarek.  Uchwała Nr 127/VIII/2024Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnychz dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie powołania Komisji Nominacyjnej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie godzinowe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przychodnia w Kątach Wrocławskich zatrudni od zaraz pielęgniarkę/ pielęgniarza. Forma zatrudnienia i wynagrodzenie: Twój zakres obowiązków: Wymagania: Oferowane:…
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: urzędnik ministerstwa o poziomach kompetencji.

2 min czytania
Pan dyrektor z MZ nie mówi o określeniu poziomu kompetencji zawodowych dla 70% pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w szpitalnych oddziałach. Przypadek?…
Komentarze