Izba pielęgniarek – trzy przerwy kawowe, lunch dwa razy, kolacja…

3 min czytania
AktualnościSkładki ściągane przez izbę
Izba pielęgniarek – trzy przerwy kawowe, lunch dwa razy, kolacja…

Pielęgniarki mają prawo pytać czy taka była konieczność czy mamy do czynienia z niegospodarnością…

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Kontrowersje wokół 900 tys. złotych wydatkowanych przez izbę pielęgniarek… Izba pielęgniarek zwołała zjazd krajowy. Ile będzie kosztował? Odpowiedź przynosi poniższa uchwała izby naczelnej…

Uchwała Nr 42/VIII/2023 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie upoważnienia Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych do podejmowania decyzji finansowych i merytorycznych dotyczących wydatków związanych z organizacją I Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. 2021, poz. 628) uchwala się, co następuje:

§ 1. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych upoważnia Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych do podejmowania decyzji finansowych i merytorycznych dotyczących wydatków związanych z organizacją I NKZPiP w dniach 22-24 września 2024 r. w Warszawie.

§ 2. Na realizację uchwały przeznacza się kwotę do wysokości 900.000,00 zł (słownie złotych: dziewięćset tysięcy).

§ 3. Koszt realizacji uchwały ujęty zostanie w planie budżetu Organów Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

źródło: nipip.pl

Jakie są powody aby izba pielęgniarek wydatkowała 900 tys. na nadzwyczajny zjazd? Zjazd ma się zająć trzema sprawami…

1. wysokością składki członkowskiej na rzecz samorządu pielęgniarek i położnych oraz zasadami jej podziału,

2. wykazem stanowisk w organach izb pielęgniarek i położnych, których pełnienie może być wynagradzane,

3. regulaminami (Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych, wyboru do organów izb oraz trybu odwoływania ich członków, organów Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, ramowych regulaminów organów okręgowej izby pielęgniarek i położnych).

Zdecydowanie powyższe sprawy można było „ogarnąć” na zjeździe krajowym, który odbył się… rok temu!

Punkt pierwszy: izba mogła sprawę składek uregulować uchwałą na zjeździe krajowym w roku 2023. Dlaczego tego nie zrobiła?

Punkt drugi: izba mogła sprawę wykazu stanowisk, które mogą być wynagradzane, uregulować uchwałą na zjeździe krajowym w roku 2023. Dlaczego tego nie zrobiła?

Punkt trzeci: izba regulaminy mogła uchwalić również na zjeździe krajowym w roku 2023. Dlaczego tego nie uczyniono?

Dlaczego nie można było powyższych spraw załatwić dopiero na kolejnym zjeździe krajowym, który powinien odbyć się 2027 roku? Czy naprawdę trzeba było aż 900 tys. złotych ściągnietych od pielęgniarek w ramach składek wydatkować na tegoroczny zjazd?

Zjaz, który trwał dwa dni…

Zjazd krajowy pielęgniarek: trzy przerwy kawowe, lunch dwa razy, kolacja…

Zdumiewający jest fakt, że zjazd krajowy ma trwać dwa dni. To przekłada się na koszt wynajęcia sali oraz miejsc noclegowych z wyżywieniem. Natomiast część merytoryczna zjazdu stanowi tylko 10 godzin.

Sprawdźmy ile czasu zjazd ma się zająć sprawami regulaminów:

10.15 do 11.30 – przerwa kawowa – i od 12.00 do 14.00 – wniosek ten punkt obrad zajmie 3 godziny i 15 min.

Policzmy się ile czasu zjazd ma się zająć sprawami składek ściąganych przez izbę od pielęgniarek:

Lunch – 15.00 – 17.00 – przerwa kawowa – 17.30 – 19.00 – wniosek ten punkt obrad zajmie 3 godziny i 30 min.

Kolejny punkt obrad w sprawie wykazu stanowisk w organach izb pielęgniarek i położnych, których pełnienie może być wynagradzane, zajmie czasowy okres:

9.30 – 11.00 – przerwa kawowa – 11.30 – 13.30 – wniosek ten punkt obrad zajmie 3 godziny i 30 min.

Wobec powyższego zasadne jest pytanie, że skoro merytoryczna część zjazdu trwającego dwa dni, ma wymiar czasowy 10 godzin 15 min, to zjazd jednodniowy też by pozwolił zrealizować porządek obrad. Trzy przerwy kawowe, lunch dwa razy, kolacja oraz zakończenie zjazdu o godz. 13.30 są potwierdzeniem słuszności tezy, że zjazd można było zorganizować w jeden dzień.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8555 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w branży medycznej.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praca dla pielęgniarek – możliwość zdobycia ciekawego zawodu z branży medycznej : samodzielne stanowisko pracy w sklepie medycznym….
Aktualności

Pielęgniarka: "obowiązków wciąż przybywa", a pielęgniarek ubywa.

1 min czytania
Pielęgniarka o rzeczywistości zawodowej Poniżej cytujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek na temat obciążeń związanych z pracą zawodową. My pielęgniarki wiemy, jak prowadzić…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Lekarz zlecił pielęgniarce podanie kroplówki z 10 ml 10% NaCl. Co zrozumiała pielęgniarka?

3 min czytania
Orzecznictwo – praktyka zawodowa W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, Redakcja publikujeuzasadnienie do wyroku Sądu Apelacyjnego (…). Intencją opublikowania poniższych…
Komentarze