Izba pielęgniarek – pielęgniarka z prawem zatrudniania opiekuna medycznego.

3 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Izba pielęgniarek – pielęgniarka z prawem zatrudniania opiekuna medycznego.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych o opiekunach medycznych

Posiedzenie trzech komisji sejmowych: Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny oraz Zdrowia, w dniu 12 stycznia 2022 roku.

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska:

Dziękuję bardzo. Szanowny panie ministrze, szanowni państwo, bardzo dziękuję za zorganizowanie tej debaty z udziałem trzech Komisji. Chciałabym się skoncentrować na opiece długoterminowej, ale w aspekcie tej domowej.

Ale może zacznę od pytania takiego wiodącego, ponieważ na początku poprzedniej kadencji powstał raport o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce i były rekomendacje. Zamieniono to na „Politykę wieloletnia państwa na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”. W tym dokumencie, proszę państwa, państwo posłowie, którzy zadawalaliście pytanie na temat możliwości zatrzymania pielęgniarek, tam jest wszystko to zdiagnozowane i są podane rozwiązania.

Zatem mam pytanie do pana ministra: czy jako Ministerstwo Zdrowia i rząd będziecie państwo realizować tę politykę wieloletnią państwa? To jest jedno pytanie.

Wycena świadczeń pielęgniarki przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Kolejnym pytaniem skoncentruję się na opiece długoterminowej domowej, bo tutaj każdy z państwa będzie zapewne zadawał pytania i poruszał problemy związane z innymi pewnie miejscami realizacji świadczeń.

Natomiast chciałabym powiedzieć, że od 2016 r. do Ministerstwa Zdrowia trafiło 11 pism w sprawie zmiany wyceny świadczeń w opiece długoterminowej domowej, 6 pism do Narodowego Funduszu Zdrowia, do Agencji Oceny Technologii Medycznej i było podjęte stanowisko. Proszę państwa, od 2016 r. nie wzrosła stawka nawet o złotówkę. Maksymalna stawka to jest 30,08, a w 2016 r. ta stawka była oszacowana na danych z 2013 r.

Zatem moje pytanie kolejne jest następujące: czy wzrośnie wycena świadczeń w opiece długoterminowej domowej?

Pielęgniarki pytają o liczbę opiekunów medycznych

Kolejne pytanie. Pan minister podkreślał zmiany kształcenia przeddyplomowego opiekunom medycznym, więc moje pytanie jest następujące: czy ma pan minister wiedzę, ilu opiekunów medycznych mamy w ogóle na rynku wykształconych w Polsce?

Ponieważ dostaliśmy dane tylko z 2020 r. w podziale na poszczególne województwa i informację, że będą środki na kształcenie. Ale to będą środki z Unii Europejskiej przeznaczone na uzupełnienie wiedzy tych, którzy już są na rynku pracy. Zatem pytanie: czy ma pan minister wiedzę, ilu opiekunów medycznych w Polsce mamy wykształconych, i czy zamierzają państwo efektywnie wykorzystać te zasoby kadrowe, które mamy?

Ponadto, czy nie obawia się pan minister tego, bo my się obawiamy, że zwiększenie kompetencji opiekunów medycznych może spowodować to, że opiekunowie będą koncentrować się na bardziej intratnych i atrakcyjnych miejscach pracy, typu szpitale czy chociażby laboratoria? To był jak gdyby element zwiększenia umiejętności opiekunom medycznym właśnie w jednej z sieci diagnostycznych, że opiekunowie odejdą właśnie z domu pacjenta, a zajmą się miejscem pracy bardziej atrakcyjnym.

NIPiP – dobrze byłoby, żeby pielęgniarki mogły zatrudniać opiekunów medycznych

Ostatnie moje pytanie jest takie: czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje możliwość zatrudniania opiekunów medycznych przez pielęgniarki w opiece długoterminowej domowej? Tak jak państwo posłowie podnosiliście: liczebność kadr pielęgniarskich i oczywiście starzejąca się grupa pielęgniarek i położnych, to my widzimy taką możliwość; żeby ci pacjenci w domu nie zostali bez opieki, to dobrze byłoby, żeby pielęgniarki mogły zatrudniać opiekunów medycznych właśnie w domu do pomocy.

Kolejny problem, z jakim się borykamy, to wybrzmiało również z raportu, który pan przygotował, z tej informacji: kierowanie do opieki długoterminowej domowej przez lekarzy. To, że były pozamykane POZ-y, wiele osób oczywiście w domu nie mogło skorzystać z tej opieki i stąd wynikało to niewykonywanie kontraktów. W związku z tym my też apelujemy, żeby pielęgniarki mogły kwalifikować do tej opieki długoterminowej domowej, i stąd kolejne pytanie. Dziękuję bardzo.

Śródtytuły oraz linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl.

Źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

650 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Stanowisko MZ. Czy pielęgniarka grupy 2 zaszeregowana do grupy 5 lub 6 może odmówić wykonywania jakiś świadczeń?

4 min czytania
Czy pielęgniarki są zobowiązane działać zgodnie z posiadanymi, a nie wymaganymi przez podmiot leczniczy kwalifikacjami? W interpelacji poselskiej poseł zadał ministrowi zdrowia…
Aktualności

Pielęgniarka: gdy chorujemy stajemy się uciążliwe, bo nie ma jak ustawić grafiku.

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku: Gdy chorujemy stajemy się zbędne i uciążliwe. Bo…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - dyrektorzy szpitali o odszkodowaniach dla pielęgniarek.

2 min czytania
Jedni odszkodowania już pielęgniarkom wypłacili, inni tworzą wielomilionowe rezerwy na skutki potencjalnie przegranych procesów Redakcja cytuje słowa dyrektora jednego z podmiotów leczniczych…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Programy szkoleń pielęgniarek są na dobrym poziomie?