Izba pielęgniarek o swoim sukcesie
W dniu 1 lutego 2022 roku opublikowaliśmy treść interpelacji poselskiej w sprawie w sprawie skutków Polskiego Ładu dla pielęgniarek i położnych. Jest to jedna z tysięcy interpelacji poselskich składanych w trakcie kadencji sejmu. Treść interpelacji można przeczytać w linku poniżej.
Natomiast w kolejnym dniu zamieściliśmy komentarze pielęgniarek i położnych, które dotyczą kwestii finansowych, w kontekście wprowadzenia rozwiązań podatkowych, w ramach Nowego Ładu. Treść wypowiedzi w przedmiotowej sprawie dostępna pod linkiem poniżej.
Teraz izba pielęgniarek odtrąbiła sukces. Bowiem napisała pismo do wicemarszałka sejmu, która w przedmiotowej sprawie złożyła interpelację poselską. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych informuje na swojej stronie:
„INTERWENCJA NIPiP PRZYNOSI REALNE EFEKTY – MARSZAŁEK SEJMU SKŁADA INTERPELACJE DO MINISTRA ZDROWIA”
Naprawdę? Realny efekt? Widać, że izba pielęgniarek jest głodna jakiegokolwiek sukcesu na rzecz środowiska pielęgniarskiego.
Poniżej publikujemy pismo izby pielęgniarek do wicemarszałka sejmu.
Izba pielęgniarek pisze pismo do wicemarszałka sejmu
Warszawa, dnia 21 stycznia 2022 r.
Pani
Małgorzata Kidawa-Błońska
Wicemarszałek Sejmu
Szanowna Pani Wicemarszałek
Przedstawiciele samorządu pielęgniarek i położnych dostrzegają problemy wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu. Wiele pielęgniarek i położnych pracuje bowiem w więcej niż jednym miejscu pracy. Należy wskazać, że jest wśród nich duża grupa rodziców samotnie wychowujących dzieci. W obecnym stanie prawnym niestety stracą zamiast zyskać, a co za tym idzie – pogorszy się ich kondycja finansowa.
Nowy Ład a sytuacja kadrowa pielęgniarstwa
Takie sytuacje będą pogłębiać już istniejące ogromne braki kadrowe ochrony zdrowia, ponieważ zniechęcą do podejmowania dodatkowego zatrudnienia. Jeżeli pielęgniarki i położne zdecydują się na pracę w jednym miejscu, to znacznie wzrośnie ryzyko całkowitego załamania się już i tak niewydolnego systemu ochrony zdrowia. To bardzo realny scenariusz przy założeniach, że pracownicy stanowiący jego filar (pielęgniarki i położne to najliczniejsza grupa wśród zawodów medycznych) może stracić na wynagrodzeniu.
Na wyraźne podkreślenie zasługuje fakt, że podczas ogłoszenia stanu epidemii medyk może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii. Choć ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprost wskazuje, kto nie podlega takiemu skierowaniu (m.in. osoby samotnie wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego), pielęgniarki i położne we wskazanych wyżej sytuacjach życiowych mimo wszystko otrzymały takie skierowania. Zabrakło bowiem weryfikacji danych. Znajdowały się wówczas w bardzo trudnej sytuacji, gdyż odwołanie się do decyzji wojewody nie wstrzymuje wykonywania decyzji.
„Ogromna liczba pielęgniarek odejdzie z zawodu”
Wizja utraty części wynagrodzenia, skrajne przeciążenie systemu ochrony zdrowia, a także ryzyko skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii mimo trudnej sytuacji życiowej może mieć tragiczne konsekwencje – doprowadzi do odejścia ogromnej liczby członków samorządu pielęgniarek i położnych od wykonywanego zawodu.
Bacznie obserwujemy, jaki wpływ na poziom wynagrodzeń członków naszego samorządu ma Polski Ład. Przygotujemy ankietę, która wskaże konsekwencje wprowadzenia nowych przepisów podatkowych w wypadku naszej grupy zawodowej. Po przeanalizowaniu wyników zostaną podjęte decyzje dotyczące dalszych działań samorządu pielęgniarek i położnych.
Z wyrazami szacunku,
Prezes NRPiP
Zofia Małas
Linki i sródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl