Izba pielęgniarek o ogromnym sukcesie. Poważnie?

2 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek o ogromnym sukcesie. Poważnie?

Izba pielęgniarek: jest to efekt wielomiesięcznych starań przedstawicieli naszego samorządu…

Izba pielęgniarek szczyci się kolejnym sukcesem…, o którym poinformowała w poniższym poście:

Izba pielęgniarek donosi: „W dniu 17 grudnia 2024 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw. Pielęgniarki i położne POZ. Ważność zachowują deklaracje wyboru pielęgniarki i położnej POZ złożone przez pacjentów do tej pory! To ważna informacja dla samodzielnych podmiotów pielęgniarskich i położniczych. O wieloobszarowych działaniach NIPiP w tym zakresie informowaliśmy na bieżąco, cieszymy się ogromnie z sukcesu w tym zakresie!”

Szkoda, że władze izby nie napisały w poście o dwóch rzeczach…

Pierwsza: Już w 11 kwietnia 2024 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji ogłoszono projekt ustawy, która znosiła „wygaśnięcie deklaracji wyboru pielęgniarki POZ i położnej POZ z dniem 1 stycznia 2025 roku”. Czyli 8 miesięcy temu było wiadomo, że deklaracje pielęgniarek i położnych POZ utrzymają swoją ważność.

Druga: wobec powyższego z ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej zostały wykreślone następujące artykuły: art. 33, art. 34 ust. 2. Warto zatem przytoczyć brzmienie tych artykułów:

Art. 33. 1. Do dnia 31 grudnia 2024 r. świadczeniobiorca, dokonując wyboru, może wybrać lekarza POZ, pielęgniarkę POZ lub położną POZ nietworzących zespołu POZ, o którym mowa w art. 11 ust. 1.

2. Oświadczenia woli świadczeniobiorców o wyborze świadczeniodawcy, o których mowa w ust. 1, tracą ważność z dniem 31 grudnia 2024 r.

Art. 34. 1. Oświadczenia woli świadczeniobiorców o wyborze świadczeniodawcy, lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ, złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowują ważność.

2. Oświadczenia woli, o których mowa w ust. 1, złożone do świadczeniodawców, nietworzących zespołu POZ, o którym mowa w art. 11 ust. 1, oraz art. 33 ust. 1, tracą ważność z dniem 31 grudnia 2024 r.

I teraz pytanie do władz izby, które osiągnęły ogromny sukces…

W jakich kategoriach – sukcesu czy klęski – oceniają władze izby w ogóle wpisanie do ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej art. 33 i 34, które regulowały utratę ważności deklaracji pielęgniarki i położnej z dniem 1 stycznia 2025 roku?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8550 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: wychodząc z domu na nocny dyżur w Wigilię nieraz łza popłynęła.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w okresie świątecznym Zawód pielęgniarki i położnej wiąże się z licznymi obciążeniami psychofizycznymi. Jednym z nich jest konieczność pracy w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Izba pielęgniarek refunduje koszt szczepionek. Zobacz jakich...

1 min czytania
Działalność izby Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie informuje o podjęciu uchwały MORPiP nr 1675/VIII/2024 w sprawie dofinansowania niektórych szczepień…
Aktualności

Pielęgniarka: z perspektywy czasu dyżury świąteczne wspominam z nostalgią...

1 min czytania
Praca pielęgniarek w święta Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższy komnetarz. Ja nareszcie pierwsze święta na wolności. Od moja na emeryturze szczęśliwa, że…
Komentarze