Izba pielęgniarek – jak wydać lekką ręką 900 tys. złotych.

4 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek – jak wydać lekką ręką 900 tys. złotych.

Kontrowersje wokół 900 tys. złotych wydatkowanych przez izbę pielęgniarek…

W dniu 13 marca 2024 r. izba pielęgniarek zwołała zjazd krajowy. Ile będzie kosztował? Odpowiedź przynosi poniższa uchwała izby naczelnej…

Uchwała Nr 42/VIII/2023 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie upoważnienia Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych do podejmowania decyzji finansowych i merytorycznych dotyczących wydatków związanych z organizacją I Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. 2021, poz. 628) uchwala się, co następuje:

§ 1. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych upoważnia Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych do podejmowania decyzji finansowych i merytorycznych dotyczących wydatków związanych z organizacją I NKZPiP w dniach 22-24 września 2024 r. w Warszawie.

§ 2. Na realizację uchwały przeznacza się kwotę do wysokości 900.000,00 zł (słownie złotych: dziewięćset tysięcy).

§ 3. Koszt realizacji uchwały ujęty zostanie w planie budżetu Organów Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

źródło: nipip.pl

Jakie są powody aby izba pielęgniarek wydatkowała 900 tys. na nadzwyczajny zjazd? Zjazd ma się zająć trzema sprawami…

1. wysokością składki członkowskiej na rzecz samorządu pielęgniarek i położnych oraz zasadami jej podziału,

2. wykazem stanowisk w organach izb pielęgniarek i położnych, których pełnienie może być wynagradzane,

3. regulaminami (Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych, wyboru do organów izb oraz trybu odwoływania ich członków, organów Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, ramowych regulaminów organów okręgowej izby pielęgniarek i położnych).

Zdecydowanie powyższe sprawy nie są tak ważnymi aby izba pielęgniarek musiała wydatkować 900 tys. złoty…

Punkt pierwszy: izba mogła sprawę składek uregulować uchwałą na zjeździe krajowym w roku 2023. Dlaczego tego nie zrobiła?

Punkt drugi: izba mogła sprawę wykazu stanowisk, które mogą być wynagradzane, uregulować uchwałą na zjeździe krajowym w roku 2023. Dlaczego tego nie zrobiła?

Punkt trzeci: izba regulaminy mogła uchwalić również na zjeździe krajowym w roku 2023. Dlaczego tego nie uczyniono?

Dlaczego nie można było powyższych spraw załatwić dopiero na kolejnym zjeździe krajowym, który powinien odbyć się 2027 roku?

Zjazd krajowy pielęgniarek: trzy przerwy kawowe, lunch dwa razy, kolacja…

Zdumiewający jest fakt, że zjazd krajowy ma trwać dwa dni. To przekłada się na koszt wynajęcia sali oraz miejsc noclegowych z wyżywieniem. Natomiast część merytoryczna zjazdu stanowi tylko 10 godzin.

Sprawdźmy ile czasu zjazd ma się zająć sprawami regulaminów:

10.15 do 11.30 – przerwa kawowa – i od 12.00 do 14.00 – wniosek ten punkt obrad zajmie 3 godziny i 15 min.

Policzmy się ile czasu zjazd ma się zająć sprawami składek ściąganych przez izbę od pielęgniarek:

Lunch – 15.00 – 17.00 – przerwa kawowa – 17.30 – 19.00 – wniosek ten punkt obrad zajmie 3 godziny i 30 min.

Kolejny punkt obrad w sprawie wykazu stanowisk w organach izb pielęgniarek i położnych, których pełnienie może być wynagradzane, zajmie czasowy okres:

9.30 – 11.00 – przerwa kawowa – 11.30 – 13.30 – wniosek ten punkt obrad zajmie 3 godziny i 30 min.

Wobec powyższego zasadne jest pytanie, że skoro merytoryczna część zjazdu trwającego dwa dni, ma wymiar czasowy 10 godzin 15 min, to zjazd jednodniowy też by pozwolił zrealizować porządek obrad. Trzy przerwy kawowe, lunch dwa razy, kolacja oraz zakończenie zjazdu o godz. 13.30 są potwierdzeniem słuszności tezy, że zjazd można było zorganizować w jeden dzień.

Składki ściągane od pielęgniarek przez izbę – projekt drastycznego podniesienia wysokości składek… Petycja sprzeciwem pielęgniarek…

Przyjęcie uchwały przez zjazd krajowy w brzmieniu zaproponowanym przez naczelną radę, będzie skutkowało ściągnięciem przez izbę pielęgniarek w 2025 roku, składki w wysokości około tysiąca PLN od każdej pielęgniarki i położnej.

Bulwersujący jest szczególnie fakt, że od składki w wysokości 1000 PLN rocznie, nie przewiduje się żadnych zwolnień (osoby bezrobotne, pobierające renty, emerytury, świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki ZUS – macierzyński, tacierzyński, wychowawczy, świadczenie przedemerytalne).

Zważywszy na totalny brak skuteczności izby pielęgniarek w zakresie poprawy warunków wykonywania zawodu oraz horrendalne wysokości wynagrodzeń działaczy izbowych, sprzeciwiam się zmuszaniu pielęgniarek i położnych do odprowadzania składek w wysokości co najmniej 200 milionów PLN  w skali roku.

Sprzeciwiam się także podniesieniu odpisu na działalność naczelnej izby. Kwota ponad 12 milionów PLN rocznie jest także nieadekwatna do poziomu skuteczności działaczy izbowych pobierających bajońskie zarobki.

Powyższy tekst to cytat z petycji do naczelnej izby pielęgniarek, który podpisało w ciągu paru dni ponad 1300 pielęgniarek. Niestety decydenci z izby pielęgniarek nie raczyli przeprowadzić szerokich konsultacji wśród pielęgniarek w sprawie wysokości składek ściąganych przez izbę. Także na stronie internetowej zjazdu nie opublikowano projektu uchwały w tej sprawie. Natomiast czytelnicy pielegniarkii.info.pl mają możliwość zapoznania się z projektem przedmiotowej uchwały zjazdowej – jej treść opublikowaliśmy w artykule pt. Pielęgniarki są zszokowane propozycją izby pielęgniarek. Podpisują petycję.

Osoby zainteresowanie podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek, mogą to uczynić anonimowo na profesjonalnym portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję prosimy kliknąć w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izby pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8561 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - zamów roczną prenumeratę.

1 min czytania
Wydanie papierowe Gazety Pielęgniarek i Położnych Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych jest branżowym miesięcznikiem dedykowanym pielęgniarkom i położnym. Znajdują się w niej bieżące informacje…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek na 6 szpitalnych oddziałach.

1 min czytania
Oferty pracy dla pielęgniarek EMC Szpitale to wiodąca grupa w branży medycznej. Jesteśmy największym w Polsce właścicielem szpitali na rynku prywatnych usług medycznych….
AktualnościPołożna pielęgniarką?Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki – są pieniądze na kursy uzupełniające dla położnych.

2 min czytania
Położne „po kursie” nie będą pielęgniarkami ale będą uprawnione do pracy na stanowiskach pielęgniarskich… Podczas obrad sejmowej podkomisji stałej ds. organizacji ochrony…
Komentarze