Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych o piśmie autorstwa wiceprezesa izby pip
Marszałek sejmu skierował do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych pismo z zapytaniem o uwagi do projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego, który został skierowany przez OZZPiP do sejmu.
Izba pismem z dnia 25 lipca 2023 roku podpisanym przez wiceprezesa NIPiP dr n. med. Andrzeja Tytuła pozytywnie oceniła propozycje zmian w ustawie zgodnie z projektem związku pip.
Pan doktor był uprzejmy napisać:
„Proponowane zmiany przyczynią się do zniwelowania różnic w wynagrodzeniach za wykonywanie pracy o podobnych obowiązkach i odpowiedzialności zawodowej”.
Dlaczego pan doktor mija się z prawdą? Dlaczego wprowadza ewidentnie sejm w błąd?
Według słownika języka polskiego słowo „zniwelować” oznacza – zlikwidować różnicę!
Natomiast zmiany zaproponowane przez panią Krystynę Ptok nie niwelują różnic w wynagrodzeniu pielęgniarek i położnych. Jak mogą je zniwelować skoro przyjęcie przez sejm ustawy w brzmieniu zaproponowanym przez OZZPiP zaskutkuje różnicą w wysokości wynagrodzeń na poziomie 2 tys. PLN brutto brutto pomiędzy grupami pielęgniarek w siatce płac.
Pan doktor pisze także, że:
„Również wprowadzenie mechanizmu podnoszenia przez pracodawców wynagrodzeń zasadniczych pracowników w sposób ciągły, spowoduje przesunięcie pracownika do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy”.
Rozumiem, że pan doktor popiera absurdalne rozwiązanie, zgodnie z którym pielęgniarka pobierająca krew w punkcie pobrań ma mieć wyższe wynagrodzenie o 2 tys. PLN, od pielęgniarki, która wykonuje praktykę zawodową na oddziale IOM (nie posiada tytułu magistra oraz specjalisty) ale ma taki sam zakres obowiązków i uprawnień jak inne pielęgniarki pracujące na IOM ale zaszeregowane przez pracodawcę do grupy 2 siatki płac.
Poniżej publikujemy treść przedmiotowego pisma autorstwa naczelnej izby pielęgniarek.
Wiceprezes izby pielęgniarek o zniwelowaniu różnic w wynagrodzeniach za wykonywanie pracy o podobnych obowiązkach i odpowiedzialności zawodowej
Warszawa, dnia 25 lipca 2023 r.
Pan Dariusz Salamończyk
Zastępca Szefa Kancelarii Sejmu
Szanowny Panie Ministrze
W odpowiedzi na pismo z dnia 22 czerwca 2023 roku, znak pisma: SPS-WP.020.39.9.2023, dotyczące zaopiniowania obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych, uprzejmie informuję, iż Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych pozytywnie ocenia propozycje zmian do projektu ustawy i nie zgłasza uwag.
Uzasadnienie
Szczególnie ważną kwestią dla Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych jest wprowadzenie rozwiązań, które powiążą wynagrodzenia pielęgniarek i położnych z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami. Ponadto, proponowane zmiany przyczynią się do zniwelowania różnic w wynagrodzeniach za wykonywanie pracy o podobnych obowiązkach i odpowiedzialności zawodowej. Również wprowadzenia mechanizmu podnoszenia przez pracodawców wynagrodzeń zasadniczych pracowników w sposób ciągły, spowoduje przesunięcie pracownika do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy, zaś w aspekcie motywującym zachęci do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, aktualizacji wiedzy, co wpłynie na poprawę jakości pracy, a tym samym zadowolenie pacjentów.
Z poważaniem
Wiceprezes NRPiP
Dr n. med. Andrzej Tytuła
źródło: nipip.pl