Izba pielęgniarek „dba o zapewnienie wysokich standardów opieki zdrowotnej”. Teza radosna.

1 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek „dba o zapewnienie wysokich standardów opieki zdrowotnej”. Teza radosna.

Posłowie o obniżonych standardach opieki pielęgniarskiej…

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie podjęcia działań dotyczących zagwarantowania pensjonariuszom DPS właściwego poziomu opieki pielęgniarskiej

Pani Minister!

Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych z siedzibą w Pile, woj. wielkopolskie, zwróciła się do mnie z pilną prośbą o podjęcie działań zmierzających do zagwarantowania pensjonariuszom domów pomocy społecznej odpowiedniego poziomu opieki pielęgniarskiej.

Izba pielęgniarek i położnych jest jednym z kluczowych organów, który dba o zapewnienie wysokich standardów opieki zdrowotnej w Polsce.

Obecna sytuacja w tych placówkach, w szczególności w zakresie zatrudnienia pielęgniarek, budzi poważne obawy. W DPS-ach zatrudniane są one jako jedyne pracownice medyczne odpowiedzialne za stan zdrowia pensjonariuszy, ich leczenie i codzienną opiekę. Niestety, liczba pielęgniarek w tych placówkach jest niewystarczająca, co prowadzi do przeciążenia obowiązkami oraz niemożności zapewnienia odpowiedniej opieki każdemu podopiecznemu. Pielęgniarki z powodu wysokiego poziomu stresu, nadmiernych obowiązków i niskich zarobków decydują się na rezygnację z pracy w domach pomocy społecznej. Sytuacja ta skutkuje brakiem odpowiednich kadr.

Pani Minister, w obliczu tego kryzysu niezwykle ważne jest, aby podjąć konkretne działania mające na celu poprawę sytuacji.

W związku z tym kieruję do Pani Minister następujące pytania:

1. Jakie działania planuje Ministerstwo Zdrowia w celu zwiększenia liczby pielęgniarek w domach pomocy społecznej, szczególnie w obliczu ich niedoboru i rosnących wymagań opiekuńczych?

2. Czy ministerstwo planuje wprowadzenie programów wsparcia finansowego lub dodatkowych funduszy, które umożliwią placówkom DPS zapewnienie wyższych wynagrodzeń dla pielęgniarek oraz poprawę warunków ich pracy?

3. Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje zmiany w systemie organizacji i finansowania domów pomocy społecznej, które pomogłyby rozwiązać problemy związane z brakiem personelu pielęgniarskiego i obniżonymi standardami opieki medycznej?

Posłowie na sejm RP: Henryk Szopiński, Magdalena Małgorzata Kołodziejczak, Renata Rak, Alicja Łuczak, Patryk Gabriel, Rafał Siemaszko, Jacek Niedźwiedzki, Bartosz Zawieja.

24 stycznia 2025 roku

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8611 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Kubki z medycznymi nadrukami dla personelu medycznego.

1 min czytania
Kubki dla personelu medycznego Wszystkie kubki w Sklepie Pielęgniarek i Położnych zostały wykonane z dużą starannością i na pewno przypadną do gustu…
Aktualności

Izba pielęgniarek informuje o ściąganych składkach.

3 min czytania
Komunikat dla członków samorządu pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych informuje, iż zmianie ulegają zasady odprowadzania i wysokość składek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

"Zakres czynności pielęgniarek zależy od poziomu wykształcenia oraz posiadanych specjalizacji".

2 min czytania
Pielęgniarki – dyrektor szpitala wygłasza zdumiewającą tezę Szpital w Inowrocławiu musi się zmierzyć z pozwem około 100 pielęgniarek domagających się odszkodowania. Pielęgniarki…
Komentarze