Interpelacja poselska w sprawie kontraktów zawieranych z pielęgniarkami i położnymi. "Dlaczego, z jakich konkretnie powodów umowy o pracę z pielęgniarkami i położnymi zawierane są poprzez „pośredników”, jakimi nzoz"?

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

INTERPELACJA

w sprawie kontraktów zawieranych z pielęgniarkami i położnymi.

Szanowna Pani Minister,

 W ostatnim czasie wzrasta – zarówno wśród pracowników służby zdrowia, a zwłaszcza wśród pielęgniarek i położnych, jak i pacjentów – powszechne zaniepokojenie o bezpieczeństwo pacjentów, w sytuacji zbyt małej liczby osób zatrudnionych w celu wykonania kontraktu. Trudno też pogodzić się z nieustannie narastającymi oszczędnościami w służbie zdrowia, odbywającymi się kosztem pacjentów i pracowników.

 Pacjenci maja prawo do leczenia i opieki na właściwym poziomie, a pracownicy do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz godziwej płacy. Powszechnie znana praktyka poszukiwania oszczędności poprzez ograniczenie liczby zatrudnionych pielęgniarek i położnych do jednej osoby na dyżurach nocnych jest niezwykle ryzykownym przedsięwzięciem, którego skutki mogą być dramatyczne.

 Wieloletnia praktyka niedowartościowywania przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia  świadczeń zdrowotnych nie powinna dłużej mieć miejsca. Wyjściem z tej trudnej dla obydwu stron sytuacji mogłoby być wyodrębnienie ze środków przekazywanych przez resort zdrowia na służbę zdrowia, kosztów pracy. Pozwoliłoby to jasno i precyzyjnie określić, jakie koszty pracy związane są z danym świadczeniem oraz pozwoli kontrolować wydatkowanie tych środków. Wydzielenie kosztów pracy pozwoliłoby, w przejrzysty sposób, na porównanie kosztów pracy uwzględnianych w świadczeniach, z kosztami pracy obowiązującymi na rynku pracy. Wskazałoby także na ewentualne niedoszacowanie pracy pracowników lub nieprawidłowe wydatkowanie środków przez pracodawców.

 Zatrudnianie pielęgniarek i położnych na podstawie stosunku pracy oraz określenie minimalnych norm zatrudnienia winno stanowić podstawową gwarancję prawidłowego udzielania świadczeń zdrowotnych. Dlatego wprowadzenie, niedopuszczalnych z punktu widzenia prawa rozwiązań, polegających na zatrudnianiu i nakłanianiu pielęgniarek i położnych  do podpisywania umów cywilnoprawnych za pośrednictwem innych podmiotów, tj,. niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej jest – po pierwsze – nie do pogodzenia z istota wykonywanych przez nie czynności, a po wtóre – jest niezgodne z wydatkowaniem publicznych środków finansowych. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników za pośrednictwem innych podmiotów, tworząc np. niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej w tym m.in. celu, aby uniknąć bezpośredniego ich zatrudnienia. Sytuacja ta wprowadza pewną stała fikcję polegającą na tym, że inna osoba jest pracodawcą na podstawie zawartej umowy, a inna osoba jest rzeczywistym pracodawcą. Taka praktyka nie znajduje żadnego uzasadnienia.

 Ponieważ sytuacja, w jakiej obecnie znajduje się polska służba zdrowia, w coraz szerszych kręgach wzbudza coraz więcej kontrowersji, kieruję do Pani Minister następujące pytania:

1.W jaki sposób resort zamierza zapobiec powszechnej praktyce pojedynczej obsady na dyżurach pielęgniarek i położnych?

2.Czy i kiedy  możliwe będzie  wyodrębnienie kosztów pracy ze środków przeznaczonych na służbę zdrowia?

3.Dlaczego, z jakich konkretnie powodów umowy o pracę z pielęgniarkami i położnymi zawierane są poprzez „pośredników”, jakimi są niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej?

 

       Z poważaniem

    Henryk Siedlaczek

       13.03.2009 r.

Odpowiedź na interpelację opublikujemy po jej ogłoszeniu.


 

 

Zobacz także:

Interpelacje poselskie według działów:

  • Warunki pracy i płacy
  • Studia pomostowe
  • Zapowiedź zmian w kształceniu?
  • Pielęgniarka, położna poz
  • Położna pielęgniarką?
  • Pielęgniarka systemu / ratunkowa
  • Pielęgniarka DPS
  • Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych
  • Pielęgniarka szkolna
  • Brak pielęgniarek
  • Dofinansowane studia pomostowe
  • Tłumaczenie na język obcy stopni naukowych na dyplomach.
  • Limity przyjęć na studia pielęgniarskie.
  • Sprawa kadencyjności w organach samorządu zawodowego.


  • Komentarze

    Oceń artykuł

    Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

    Bądź pierwszym, który oceni wpis

    8494 artykułów

    O autorze

    Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
    Artykuły
    Zobacz także
    AktualnościPraktyka zawodowa

    Pielęgniarki – łamanie prawa przy wiązaniu pacjenta.

    4 min czytania
    Naruszenia personelu pielęgniarskiego w zakresie stosowania unieruchomienia pacjentów… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
    Aktualności

    Pielęgniarz prosi o pomoc.

    1 min czytania
    Badania studentów pielęgniarstwa Redakcja pielegniarki.info.pl bardzo chętnie udostępnia badania studentów pielęgniarstwa. Poniżej prośba przesłana przez Pana Jakuba. Dzień dobry, jestem studentem II…
    AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

    Pielęgniarki – sąd zdefiniował pojęcie „wymagane wykształcenie”.

    5 min czytania
    W ustawie z dnia 8 czerwca 2017 roku ustawodawca w kontekście zawodu pielęgniarki, odwołuje się do kategorii wykształcenia „wymaganego” na danym stanowisku….
    Komentarze