Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie braku pielęgniarek w szpitalach
Szanowny Panie Ministrze!
Jak donoszą media, polskie szpitale narażone są na deficyt pielęgniarek. Z wypowiedzi prof. Piotra Kuny – dyrektora szpitala im. Barlickiego w Łodzi, wynika, że z tej placówki jesienią na emeryturę odejdzie co piąta pielęgniarka. Nie jest to jednak problem dotyczący tylko tego szpitala. Jak wiemy, w Polsce od dłuższego czasu brakuje pielęgniarek.
Problem ten poruszałam już w mojej poprzedniej interpelacji w sprawie sytuacji pielęgniarek w Polsce z dnia 23 czerwca 2016 r. W odpowiedzi zostałam poinformowana, że trwają prace Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, który jest zespołem branżowym przy Radzie Dialogu Społecznego. Zadaniem tego zespołu miało być wypracowanie rozwiązań systemowych normujących kwestię wynagrodzeń w ochronie zdrowia. W dalszym ciągu dyrektorowie szpitali nie mają skąd pozyskać pielęgniarek. Na polskim rynku pracy bardzo trudno o osoby z takimi kwalifikacjami. Dużo polskich pielęgniarek wyjeżdża zagranicę ze względu na lepsze warunki pracy, ale przede wszystkim na wyższe zarobki. Ta sytuacja niekorzystnie wpływa na pacjentów i może nawet doprowadzić do zamknięcia wielu szpitalnych oddziałów, bo po prostu nie będzie kto miał na nich pracować. Pielęgniarki z zagranicy również nie są zainteresowane pracą w Polsce, ponieważ warunki oferowane na naszym krajowym rynku są dla nich nieatrakcyjne i znacznie odbiegają od norm innych państw Unii Europejskiej.
Zbyt niskie wynagrodzenie nie jest jednak jedyną przyczyną deficytu pielęgniarek. W Polsce nie ma pielęgniarskich szkół średnich. Obecnie pielęgniarki muszą mieć ukończone studia, co powoduje utrudnienie nie tylko dla naszych obywatelek, ale także stanowi barierę dla zatrudnienia pielęgniarek z Ukrainy. Pielęgniarki z Ukrainy legitymują się dyplomami szkół średnich oraz tytułem młodszego specjalisty, który w Polsce nie jest uwzględniany. Nowe przepisy o systemie oświaty wprowadzone 31 marca 2015 r. zdjęły z kuratorów oświaty obowiązek przeprowadzania nostryfikacji dyplomów średnich szkół medycznych. Skutkiem wprowadzenia tych przepisów jest brak odpowiedniej instytucji uznającej kompetencje takich dyplomów.
W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania;
Czy Trójstronny Zespołu ds. Ochrony Zdrowia wypracował już rozwiązania w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek? Jeśli tak, to jakie to są rozwiązania?
Czy istnieje możliwość rozpatrzenia ponownego utworzenia pielęgniarskich szkół średnich?
W jaki sposób Ministerstwo zamierza rozwiązać bariery zatrudnienia pielęgniarek chociażby z Ukrainy w Polskich szpitalach?
Katarzyna Osos
Poseł na Sejm RP
26 kwietnia 2017
Zobacz także:
Aktualności według działów – Nadciąga katastrofa – brak pielęgniarek