Pracownicy ochrony zdrowia są narażeni na częsty kontakt z patogenami – poprzez przebywanie z pacjentami, dotykanie newralgicznych powierzchni np. klamek czy poręczy łóżek. Choć nikogo nie trzeba przekonywać o znaczeniu higieny rąk w tak wymagającym środowisku, przestrzeganie najlepszych praktyk w tym zakresie może stanowić wyzwanie. Tym bardziej ważne jest wdrażanie jasnych, dostępnych
i mierzalnych procedur.
W szpitalach i innych placówkach świadczących opiekę, utrzymanie higieny rąk bywa trudne. Badania pokazują, że wielu pracowników ochrony zdrowia przestrzega właściwej higieny rąk przez mniej niż połowę zalecanego czasu, co i tak oznacza dezynfekcję średnio 100–150 razy w ciągu 12-godzinnej zmiany, w zależności od liczby pacjentów i intensywności opieki1. Wyniki badania przeprowadzonego dla Tork udowadniają, że personel medyczny chce mieć dostęp do wiedzy i szkoleń w tym zakresie, a około 80% profesjonalistów widzi potrzebę poprawy higieny rąk w pracy2.
Tork, marka firmy Essity, co roku wspiera obchody Światowego Dnia Higieny Rąk, który przypada 5 maja. Już po raz 9. bierze udział w inicjatywie Prywatnych Organizacji na rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów (POPS), której organizatorem jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Celem programu jest poprawa opieki zdrowotnej na całym świecie, między innymi dzięki wdrażaniu zaleceń WHO i poprawie przestrzegania higieny, na czym przede wszystkim skupiają się działania Tork.
Kluczem do zmian jest nowoczesna i skuteczna edukacja oraz dobór odpowiednich rozwiązań takich jak systemy preparatów do dezynfekcji. Wykorzystane innowacje technologiczne angażują uczestników w nabywanie praktycznych umiejętności podczas szkolenia Tork „Czyste ręce”, które odbywa się w wirtualnej rzeczywistości. Trening VR pozwala na aktywny udział osób, dzięki czemu skutecznie stymuluje zmiany ich zachowań. Bazę szkolenia stanowi opracowany przez WHO model 5 momentów higieny rąk, kierując uwagę personelu na zdobywanie wiedzy oraz poprawę przestrzegania zasad higieny na każdym z tych krytycznych etapów. Wyniki badań przemawiają za skutecznością tej formy, gdyż zapamiętujemy tylko 10% tego, co czytamy, 20% tego, co słyszymy i 30% tego, co widzimy. Natomiast wykonując lub symulując czynność, tak jak podczas treningu VR, zapamiętujemy aż 90%3.
– Innowacyjna forma szkolenia, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii przekłada się na zaangażowanie uczestników – pracowników ochrony zdrowia w zwiększanie swojej świadomości na temat znaczenia higieny rąk, wdrażanie rekomendacji WHO, a przede wszystkim utrwalanie nawyków zgodnych ze światowymi standardami – podkreśla Wojciech Nizio, Regional Brand Activation Manager, Tork.
Dowiedz się więcej: tutaj
1 Centers for Disease Prevention and Control, 2020-02-25 (https://www.cdc.gov/patientsafety/features/clean-hands-count.html#:~:text=Hand%20hygiene%20is%20a%20great,patients%20on%20any%20given%20day.)
2 https://cdntorkprod.blob.core.windows.net/docs-c5/292/259292/original/tork-healthcare-survey-2018.pdf
3 The Cone of Learning, 2005 (https://www.researchgate.net/figure/The-cone-of-learning-Krivickas-2005_fig1_281191978)