Gazeta pielęgniarek o innym wyższym
W drugim tygodniu grudnia najnowsze wydanie Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zostało wysłane do naszych prenumeratorów, a także do ponad 500 szpitali w całej Polsce. W poprzednich artykułach informowaliśmy o tematach zawartych w bieżącym numerze.
Dzisiaj natomiast poruszymy temat dotyczący wynagrodzenia pielęgniarek i położnych z wykształceniem innym wyższym.
Wykształcenie wyższe na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo w obowiązującej siatce płac pielęgniarek i położnych
W tabeli zaszeregowania pielęgniarek i położnych, która stanowi załącznik do Ustawy z dnia 28 maja 2021 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wyższe wykształcenie zostało opisane w następujący sposób:
- pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa – grupa 7;
- pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa – grupa 8
Z powyżej przedstawionych fragmentów opisów grup pielęgniarek i położnych wynika, że wykształcenie wyższe tylko na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo jest przepustką do wyższego wynagrodzenia zasadniczego. Czy tylko? Wiele zależy od pracodawcy…
Postulaty w sprawie innego wykształcenia wyższego w regulacjach płacowych pielęgniarek i położnych
Od roku 2017, czyli od wejścia w życie siatki płac w podmiotach leczniczych, przewija się dyskusja w sprawie zapisów w tabeli zaszeregowania dotyczących innego wykształcenia wyższego. Wiele pielęgniarek i położnych postulowało o uznanie wykształcenia wyższego nie tylko na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Dyskusje na ten temat odbywały się przy okazji każdej nowelizacji siatki wynagrodzeń. Głos zabierali także posłowie i senatorowie na posiedzeniach komisji
zdrowia.
Poniżej cytujemy za senat.gov.pl fragment dyskusji na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia w dniu 10 czerwca 2021 roku.
Senator Beata Małecka-Libera
„(…) Jeżeli chodzi o kwestię wynagrodzeń w powiązaniu z kwalifikacjami, to właśnie dzięki naszym komisyjnym poprawkom zostały tutaj wyróżnione poszczególne grupy zawodowe w zależności od tego, czy w ich przypadku jest magisterium, czy licencjat, czy magisterium i specjalizacja, czy też jest to tylko personel ze średnim wykształceniem, ale np. z długim czasokresem pracy. Powiem uczciwie, że jeżeli chodzi o grupy pracowników w ochronie zdrowia, o ich wykształcenie oraz możliwości podnoszenia kwalifikacji, jest to tak zróżnicowane, że naprawdę nie było łatwo rozbić te wszystkie grupy i wszystkie grupy uszanować. (…)
10 czerwca 2021 roku
Więcej w tej sprawie przeczytasz w grudniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do pobrania darmowego e-wydania, lub zaprenumerowania wersji papierowej.