Informacja Ministerstwa Zdrowia dotycząca możliwości skrócenia czasu kształcenia na tzw. studiach pomostowych dla pielęgniarek i położnych. 2 KOMENTARZE.

3 min czytania
AktualnościStudia pomostowe będą jeszcze krótsze!
W związku z wątpliwościami dotyczącymi możliwości skrócenia czasu kształcenia na tzw. studiach pomostowych dla pielęgniarek i położnych realizowanych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 110, poz. 1170) Ministerstwo Zdrowia przedstawia następujące stanowisko w przedmiotowej sprawie.
Zgodnie z § 2 pkt 1 ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia czas kształcenia na studiach zawodowych w stosunku do pielęgniarek nie może być krótszy niż:
1) trzy semestry lub 1.633 godziny – dla absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę w roku szkolnym 1980/81 lub później;
2) pięć semestrów lub 3.000 godzin – dla absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę wcześniej niż w roku szkolnym 1980/81;
3) trzy semestry lub 2.410 godzin – dla absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych;
4) dwa semestry lub 1.984 godziny – dla absolwentów dwuipółletnich medycznych szkół zawodowych;
5) dwa semestry – dla absolwentów trzyletnich medycznych szkół zawodowych.
Natomiast zgodnie z § 2 pkt 2 tego samego rozporządzenia czas kształcenia na studiach zawodowych w stosunku do położnych nie może być krótszy niż:
1) trzy semestry lub 1.479 godzin – dla absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych;
2) dwa semestry lub 1.086 godzin – dla absolwentów dwuipółletnich medycznych szkół zawodowych.
Przytoczone przepisy rozporządzenia poprzez zastosowanie alternatywy łącznej wyrażonej wyrazem „lub” wskazują, że wykonanie jednego z zawartych w nim warunków oznacza spełnienie normy dotyczącej czasu kształcenia. Przy czym zasadniczą normą zawartą w tych przepisach jest warunek dotyczący ilości godzin. Jednocześnie cytowane przepisy nie wykluczą wypełnienia obu warunków łącznie, bowiem taki jest sens stosowania w języku prawnym wyrazu „lub”. Tym samym istnieje możliwość skrócenia ilości semestrów – do takiego działania uprawnia bowiem przepis art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 92, poz. 885), zgodnie z którym tzw. studia pomostowe dla pielęgniarek lub położnych mogą trwać krócej niż 6 semestrów, w związku z § 2 ww. rozporządzenia – przy jednoczesnym zachowaniu warunku dotyczącego ilości godzin.
Przytoczony przepis art. 11 ust. 2 ww. ustawy czyni jednak jeden istotny warunek takiego działania, mianowicie pielęgniarka lub położna musi uzyskać wiedzę, kwalifikacje i umiejętności odpowiadające wiedzy, kwalifikacjom i umiejętnościom uzyskiwanym po ukończeniu studiów określonych w art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 57, poz. 602, z późn. zm.).
Tym samym należy podkreślić, że w praktycznym stosowaniu analizowanych przepisów dotyczących czasu trwania tzw. studiów pomostowych należy mieć na uwadze możliwości zarówno uczelni jak i jej studentów umożliwiające skrócenie ilości semestrów, przy zachowaniu normy dotyczącej minimalnej ilości godzin zgodnej z minimum określonym w ww. rozporządzeniu, pozwalającej jednocześnie na realizację programu. Ponadto, ilość semestrów w danej uczelni powinna być określona na samym początku ich rozpoczęcia tak aby potencjalni studenci i ich pracodawcy wiedzieli z jakim okresem czasu muszą się liczyć przy podjęciu decyzji o dokształceniu.
Pod tą informacja pochodzącą ze strony Ministerstwa Zdrowia (DATA PUBLIKACJI 20 LUTEGO 2007 ROKU) brak podpisu autora???? /dopisek redakcji Portalu/.
Zobacz także:
INFORMATOR PORTALU PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH – STUDIA POMOSTOWE
OBOWIĄZUJĄCE REGULACJE PRAWNE – STUDIA POMOSTOWE
 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8595 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Nie wszystkie pielęgniarki mogą podać tlen.

2 min czytania
Podawanie tlenu przez pielęgniarki a programy i uprawnienia nadane po szkoleniach. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykułach zamieszczanych w dziale…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Podział pielęgniarek ze względu na wykształcenie. Co myślą o tym same pielęgniarki?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek o podziale obowiązków ze względu na posiadane kompetencje. Publikujemy kilka komentarzy użytkowników pielegniarki.info.pl w sprawie podziału obowiązków pielęgniarek względem posiadanych…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki zostały ocenione przez pacjenta. Sprawę skierował do sądu. 

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów napisano: (…) Pozwany szpital…
Komentarze