Implanty zębowe – jakie są korzyści i czy każdy może je mieć?

3 min czytania
Aktualności
Implanty zębowe – jakie są korzyści i czy każdy może je mieć?

Brak nawet jednego naturalnego zęba jest sporym problemem, często nie tylko estetycznym. Ubytki mogą odpowiadać za dyskomfort podczas jedzenia i mówienia, wpływać negatywnie na pozostałe uzębienie oraz prowadzić do wielu innych komplikacji. Jednym z dostępnych rozwiązań w takich przypadkach są implanty zębowe, które mają sporo zalet wizualnych, a także zdrowotnych. Co dokładnie można zyskać dzięki leczeniu implantologicznemu i dla kogo przeznaczona jest ta metoda? Wyjaśniamy!

Czym są i jak wyglądają współczesne implanty zębowe?

Współczesna stomatologia dysponuje kilkoma metodami, pozwalającymi na uzupełnienie braków w uzębieniu lub nawet leczenie całkowitego bezzębia. Do najskuteczniejszych z nich należą implanty zębowe. Znajdują one zastosowanie u osób, które z różnych przyczyn utraciły swoje naturalne zęby wraz z korzeniami.

Implant jest rodzajem tytanowej śruby, którą implantolog w trakcie zabiegu chirurgicznego umieszcza na stałe w żuchwie lub szczęce. Po implantacji filar taki integruje się z kością. Dzięki temu po wygojeniu się rany zastępuje on utracony lub nierozwinięty korzeń zębowy. Do niego z kolei można przytwierdzić uzupełnienie protetyczne – koronę pojedynczą, most lub pełny łuk zębów, osadzony na kilku implantach.

Dostępne są różne rodzaje implantów. Mogą mieć one zarówno kształt klasycznej śruby, jak i formę cylindra czy spirali. Ich średnica oscyluje w granicach kilku milimetrów. Po nałożeniu na filary uzupełnienia pozostają one niewidoczne. Również korony i mosty występują pod wieloma postaciami. Współczesne prace protetyczne doskonale imitują naturalne zęby – dobrze wykonane są praktycznie nie do rozpoznania.

Jakie korzyści daje leczenie za pomocą implantów zębowych?

Przede wszystkim implanty zębowe są rozwiązaniem bardzo trwałym. Śruby biokompatybilne z ludzkimi tkankami często służą dożywotnio i zwykle są objęte wieloletnią gwarancją. Ponadto mają stabilną konstrukcję, co wpływa na wysoką jakość ich użytkowania – nie uwierają i nie przesuwają się w trakcie jedzenia czy mówienia, jak to bywa np. w przypadku ruchomych protez. Mając taki rodzaj uzupełnienia, można liczyć na pełen komfort i równie ważną estetykę uśmiechu, wpływającą na poczucie atrakcyjności.

Jako podstawową korzyść w przypadku zastosowania pojedynczych implantów zębowych warto wymienić również brak ingerencji w sąsiednie zęby. Wszczepiając implant na stałe, nie ma potrzeby szlifowania innych zębów w celu założenia mostu czy naruszania ich protezą. Metoda ta pozwala też na całkowitą odbudowę łuków zębowych.

Uzupełnienie braków uzębienia przekłada się także na poprawę zdrowia i jakości życia. Zęby na implantach są niewrażliwe na przebarwienia i wysoce odporne na uszkodzenia. Z łatwością można utrzymać je w czystości, dbając o nie tak, jak o zęby naturalne. Pozwalają one również na swobodne rozdrabnianie pokarmów i cieszenie się radością z jedzenia.

Wszczepiony implant eliminuje ryzyko zaniku kości wyrostka zębodołowego, który może postępować w miejscu utraconego korzenia. Kompletne uzębienie może zredukować też inne nieprzyjemne i niebezpieczne następstwa braku zębów, takie jak np. wady zgryzu, problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi czy nawet częste bóle głowy i szyi.

Kiedy leczenie implantologiczne może być przeciwwskazane?

Obecnie implanty zębowe są ogólnie dostępne dla większości osób, które marzą o pięknym i funkcjonalnym uśmiechu. Również ich ceny, zwłaszcza w stosunku do trwałości oraz jakości efektów, są atrakcyjne. Nie zawsze jednak można skorzystać z tej metody leczenia braków zębowych. Istnieje kilka przeciwwskazań, które wykluczają implantację lub wymagają odsunięcia decyzji o niej. Są to m.in.:

  • młody wiek – implanty zębowe są przeznaczone głównie dla osób dorosłych;
  • zaawansowana osteoporoza;
  • aktywne choroby nowotworowe;
  • nieunormowana cukrzyca;
  • poważne zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • AIDS;
  • niewyleczona próchnica lub stany zapalne w obrębie pozostałych zębów;
  • ciąża.

Warto pamiętać, że wiele przeciwwskazań do wszczepienia implantów zębowych ma charakter względny. Ważne jest więc, aby planując uzupełnienie uzębienia skonsultować się ze specjalistą i powiedzieć mu o wszystkich schorzeniach i przyjmowanych lekach. Wybór preferowanej metody zawsze zależy od indywidualnego przypadku.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Suplementy dla kobiet - co warto stosować?

2 min czytania
Kobiety w każdym wieku powinny dbać o swoje zdrowie, samopoczucie i urodę. Dzięki temu będą mogły oddawać się codziennym aktywnościom z większą…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Prezenty dla pielęgniarek i położonych do 200 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór prezentu świątecznego może być wyzwaniem. Jeśli szukasz idealnego podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki LM za głupie na kalibrację glukometru. 

2 min czytania
Jak to możliwe że sąd kupił taką prostacką historyjkę? W dniu 3 listopada 2024 roku Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych opublikował w…
Komentarze