Grupa środkowa w siatce płac pielęgniarek i położnych
Grupa środkowa w obowiązującej siatce płac (do dnia 30 czerwca 2022 roku) została przez ministerstwo zdrowia zdefiniowana w poniższy sposób:
Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa |
Znikający magister pielęgniarstwa i położnictwa
W tej grupie warto zwrócić uwagę, na magistra. Bowiem od pierwszego roku obowiązywania ustawy o najniższych wynagrodzeniach pracowników podmiotów leczniczych (2017 rok), osoby takiej jak pielęgniarka lub położna z tytułem magistra, nie zostały wymienione w tabeli zaszeregowania.
Taki podział forsował związek pielęgniarek (OZZPiP), który wystąpił z projektem ustawy, zawierający poniższy podział pielęgniarek i położnych na grupy:
pielęgniarka i położna, |
pielęgniarka i położna ze specjalizacją, |
pielęgniarka i położna z tytułem magistra ze specjalizacją |
Analizując taki podział na grupy, należało zadać sobie pytanie: gdzie są zaszeregowane osoby z tytułem magistra. Odpowiedź była dość szokująca, w kontekście sposobu zaszeregowania innych grup zawodowych: osoby posiadające powyższe wykształcenie były zaszeregowane w najniższej grupie pielęgniarek i położnych, czyli z absolwentkami LM oraz SM.
Powyższy podział w kontekście osób posiadających tytuł magistra spotkał się z ostrą krytyką środowiska pielęgniarskiego. W kolejnych nowelizacjach przedmiotowej ustawy, osoby z tytułem magistra, zostały zaszeregowane do grupy środkowej.
Licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa awansuje do grupy środkowej, następnie spada do grupy najniższej
Poruszając wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych w grupie środkowej tabeli zaszeregowania kadry pielęgniarskiej należy się kilka słów komentarza osobom z tytułem licencjata.
Tutaj też według projektu ustawy – prezentowanego powyżej – autorstwa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych nie widnieje – „licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa”. Te osoby, tak jak magister, były zaszeregowane w najniższej grupie czyli z absolwentkami LM oraz SM. W roku 2021 minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił swój wielki sukces. Za jego namową rząd RP, pielęgniarki i położne z tytułem licencjata awansował do grupy wyższej – z najniższej do grupy środkowej. Natomiast w roku 2022 minister Adam Niedzielski ponownie osoby z licencjatem przenosi do innej grupy. W tym przypadku mamy nie awans lecz degradację – z grupy środkowej do najniższej.
Szczegółowe informacje w tej sprawie oraz konsekwencje finansowe dla osób z tytułem licencjata, redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszyła w artykule pt. Podwyżki dla pielęgniarek – ile zyskają i stracą pielęgniarki z licencjatem.
Grupa środkowa w podziale pielęgniarek i położnych – stan od 1 lipca 2022 roku
Wobec powyżej opisanych uwarunkowań, grupa środkowa, ustawą z dnia 26 maja 2022 roku została ukształtowana w poniższy sposób.
Pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją. |
Grupa 5 w siatce płac to najbardziej egzotyczna kompilacja. Mogą być w niej zaszeregowane, na przykład:
- 1. pielęgniarka z tytułem magistra – która na oczy nie widziała jeszcze pacjenta
- 2. pielęgniarka z 10-letnim stażem pracy, z tytułem specjalisty
- 3. natomiast pielęgniarka z 30-letnim stażem pracy zostaje zaszeregowana w grupie niższej, szóstej
- Skutki: pielęgniarka w poz. 1 będzie wprowadzana w zawód przez pielęgniarki w poz. 2 i 3.
W tej grupie pielęgniarek i położnych została zaszeregowana osoba z tytułem specjalisty. W artykule redakcyjnym pt. Patologia – pielęgniarka specjalistka, specjalistce nierówna. Finansowo. opisaliśmy na przykładzie osób ze specjalizacją, irracjonalny sposób wynagradzania pielęgniarek i położnych specjalistek.
Wysokość podwyżki od 1 lipca 2022 roku dla pielęgniarki z tytułem magistra oraz dla pielęgniarki z tytułem specjalisty
Obecnie wyżej wymienione pielęgniarki i położne są zaszeregowane w grupie środkowej siatki płac kadry pielęgniarskiej. Przypisany im współczynnik pracy wynosi – 0,81. Wobec powyższego najniższe wynagrodzenie zasadnicze tej grupy, nie może do 30 czerwca 2022 roku, wynosić mniej niż – 4 185,65 PLN.
Natomiast od 1 lipca 2022 roku przypisany tym pielęgniarkom i położnym współczynnik pracy wyniesie – 1,02. Wobec powyższego najniższe wynagrodzenie zasadnicze tej grupy, nie może od 1 lipca 2022 roku, wynieść mniej niż – 5 775,78 PLN.
Podsumowanie: Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarek i położnych (środkowa grupa) z tytułem magistra, z jednoczesnym posiadaniem tytułu licencjata i specjalisty oraz samego tytułu specjalisty wyniesie od dnia 1 lipca 2022 roku – 1 590,13 PLN.