Pielęgniarki a szczepienia przeciwko grypie
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 5 grudnia 2022 roku. Posiedzenie komisji dotyczyło informacji ministra zdrowia o wyszczepieniu przeciwko grypie, tematyki związanej z sezonowością i z zachorowalnością na grypę.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska:
(…) Jako że nadzór epidemiczny w Polsce prowadzi Główny Inspektorat Sanitarny, to także on już od września prowadzi zaawansowaną akcję informacyjną, też poprzez swoje stacje sanitarno-epidemiologiczne w poszczególnych województwach, aby zachęcić jak najwięcej osób do tych szczepień. Ja może w tej chwili już nie będę tych metod dotarcia do Polaków przytaczał, to jest podane także na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Z naszych informacji, a także tych, które otrzymaliśmy od głównego inspektora sanitarnego, wynika, że w poprzednim sezonie wyszczepienie populacji przeciwko grypie wyniosło ok. 9%.
Jeżeli chodzi o dane liczbowe, to od 17 sierpnia tego roku do 2 grudnia 2022 r., jak wynika z danych prowadzonych w postaci elektronicznej dokumentacji medycznej, mamy w tej chwili zaszczepionych w naszym kraju niecałe 650 tysięcy osób, dokładnie to jest 646 tysięcy osób.
Najwięcej osób zaszczepiło się w województwie mazowieckim, tj. ponad 125 tysięcy. Na dalszych miejscach są województwo dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie i małopolskie.
Jeżeli popatrzymy na populację w kontekście struktury wiekowej, to najwyższa liczba osób, które się zaszczepiły, dotyczy osób powyżej siedemdziesiątego piątego roku życia: kobiety – 62 tysiące, mężczyźni – 61 tysięcy.
Najwięcej osób zaszczepiło się szczepionką Vaxigrip Tetra – prawie 630 tysięcy. Szczepimy głównie przeciwko grypie w miejscach prowadzonych przez podmioty publiczne, w tych podmiotach zaszczepiło się na dzień dzisiejszy 447 tysięcy osób, w podmiotach prywatnych – 142 tysiące.
Ilu pracowników medycznych zaszczepiło się w 2022 roku, w tym pielęgniarek przeciwko grypie
Mamy także informacje, jeżeli chodzi o szczepienia w tym sezonie, co do pracowników medycznych. Wszystkich zaszczepionych mamy ponad 118 tysięcy. Najliczniejszą grupą, która się zaszczepiła, są lekarze – 52 tysiące, prawie 31% wszystkich lekarzy zaszczepiło się przeciwko grypie. Drugą grupą są diagności laboratoryjni – prawie 18%, dalej dentyści – 10%, farmaceuci – 13%, pielęgniarki i pielęgniarze – 12%, położne – 12%, ratownicy medyczni – ok. 8%.
Jeżeli chcecie państwo, to kilka zdań powiem także o poprzednim sezonie, bo myślę, że warto porównać to, co się dzieje w tej chwili, do sytuacji z poprzedniego sezonu, jeżeli chodzi o wirus grypy.
W ubiegłym sezonie zaszczepiło się przeciwko grypie 855 tysięcy osób, jak wskazują szacunki, to jest od 6,5% do 9%. Te dane jeszcze spływają, dlatego główny inspektor sanitarny ma troszeczkę więcej informacji i według danych głównego inspektora sanitarnego to jest prawie 9%.
Jeżeli popatrzymy na strukturę wiekową w poprzednim sezonie, to okaże się, że zdecydowanie najwięcej osób szczepiło się w grupach wiekowych powyżej sześćdziesiątego roku życia. Między sześćdziesiątym a siedemdziesiątym rokiem to było prawie 170 tysięcy osób, a między siedemdziesiątym a osiemdziesiątym – 160 tysięcy osób.
Jeżeli spojrzymy na województwa, to zobaczymy, że także tu struktura wyszczepienia w poszczególnych województwach jest podobna: na pierwszym miejscu jest województwo mazowieckie, potem śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie.
Jeżeli chodzi o liczbę pracowników medycznych, którzy zaszczepili się przeciwko grypie w poprzednim sezonie, to jest to ponad 77 tysięcy osób. (…)
Pielęgniarki powinny być zaszczepione w ramach bezpłatnego programu szczepień
Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy Adam Antczak:
(…) Postrzegamy jako dość niefortunne z pozycji państwa polskiego wycofanie się ze szczepień w grupach zawodowych, a przede wszystkim ze szczepień medyków. Pamiętajmy, to jest pierwsza grupa, która jest narażona na zachorowania.
Wprawdzie wyszczepia się w porównaniu z resztą dużo lepiej, ale to nie znaczy, że to jest dużo, bo 30% lekarzy… No, 100% powinno się szczepić. A aptekarzy szczepi się kilkanaście procent, tymczasem 100% powinno się szczepić.
Pamiętajmy, że wśród ofiar COVID-19 w Polsce jest też ok. 1 tysiąca pracowników medycznych – kilkuset lekarzy i kilkaset pielęgniarek zginęło na posterunku, wykonując pracę.
W związku z tym postulujemy, by wrócić – oczywiście w tym roku jest to pewnie niemożliwe – do bezpłatnego dostępu do szczepień przeciw grypie dla pracowników służby zdrowia. Wycofanie się z tego jest po prostu złym sygnałem, tzn. to może być odczytywane jako sygnał, że grypa nie jest ważna czy szczepienie nie jest ważne – a przecież wszyscy w tej sali doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że szczepienie jest bardzo ważne. (…)
źródło: senat.gov.pl