Ile pielęgniarek uzyskało specjalizację w 2018 r.?

2 min czytania
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.
Ile pielęgniarek uzyskało specjalizację w 2018 r.?

 ILE PIELĘGNIAREK UZYSKAŁO SPECJALIZACJĘ W 2018 r.?

Sprawozdanie z realizacji kształcenia podyplomowego pielęgniarek  i położnych za 2018 rok

Zgodnie ze sprawozdaniem opracowanym przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w roku 2018  tytuł specjalisty w 22 dziedzinach pielęgniarstwa uzyskało 5230 osób, w tym 4464 pielęgniarki oraz 766 położnych. Warto wspomnieć, że w roku 2017 liczba osób, które uzyskały tytuł specjalisty, wynosiła 10 638. Można więc zauważyć znaczny spadek.

Największa grupa położnych uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego (641 osób), natomiast najwięcej pielęgniarek i pielęgniarzy uzyskało tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii (1016 osób) oraz pielęgniarstwa chirurgicznego (754 osoby). Najmniej osób uzyskało tytuł specjalisty w dziedzinie organizacji i zarządzania oraz pielęgniarstwa rodzinnego – jedynie po 2 osoby. Natomiast w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i pielęgniarstwa kardiologicznego tytuł zdobyły po 3 osoby.

Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych podało również informacje na temat wykształcenia osób, które uzyskały tytuł specjalisty w roku 2018. Wśród tych osób największą grupę stanowiły osoby z wykształceniem wyższym pierwszego i drugiego stopnia (76,7%). Tytuł doktora posiadało 30 osób (0,6%). 1189 pielęgniarek i położnych posiadało wykształcenie średnie zawodowe (22,7%).

Wśród pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty w roku 2018, 28,9%  korzystało z miejsc dofinansowanych przez Ministra Zdrowia ze środków publicznych (1514 osób), co oznacza, że pozostałe 71,1% pielęgniarek i położnych nie korzystało z tego źródła dofinansowania (3716 osób). W roku 2017 odsetek ten był porównywalny i wynosił odpowiednio 26% i 74 %. (…) Czytaj ciąg dalszy w prenumeracie…

źródło: CKPPiP
Wybrała: Paulina Grzegorzewicz

artykuł pochodzi z czerwcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Branżowej Pielęgniarek i Położnych


Zobacz także:


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8543 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki apelują do minister Leszczyny.

3 min czytania
Pielęgniarki po raz kolejny piszą do pani minister w przedmiotowej sprawie… Ref.: ZG/GW/01/12/24 Warszawa, 09.12.2024 r. Szanowna Pani Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - absurdalność tytułu specjalisty.

2 min czytania
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?…
Komentarze