Odpowiedzi udziela prezes izby pielęgniarek.
Redakcja publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego w dniu 11 września 2024 r.
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska:
(…) Jestem pielęgniarką psychiatryczną, 23 lata przepracowałam na psychiatrii. Najpierw na psychiatrii młodzieżowej, później na psychiatrii dorosłych. Niejednokrotnie stosowałam przymus bezpośredni. Byłam później pielęgniarką oddziałową. Powiem szczerze, że z bardzo dużą uwagą słuchałam i wynotowałam sobie wszystkie zastrzeżenia, które były pod kątem pracy chociażby kadry kierowniczej i kadry medycznej w szpitalach psychiatrycznych, i nie tylko.
Chcę też powiedzieć, co właśnie powiedział Pan Profesor, że my nie możemy patrzeć zerojedynkowo, jeśli chodzi o przepisy prawa, bo właśnie to, co Pan Profesor powiedział o tym zabezpieczeniu, żeby zapobiec pewnym zdarzeniom, to my tych wszystkich pacjentów znamy.
Jeżeli nie znamy, to zdarzy się raz, a później drugi raz, to oczywiście staramy się już przewidywać i czasami te zachowania idą właśnie w kierunku zapobieżenia. Jednak ja mam pytanie do Państwa. Czy Państwo brali pod uwagę liczbę osób, które pracują w oddziałach psychiatrycznych? Bardzo żałuję, że oprócz sugestii stworzenia takiej procedury czy stworzenia legislacji w zakresie tego monitorowania i przepisów związanych z monitorowaniem stosowania tych zabezpieczeń, stosowania przymusu… Chciałabym, żeby też Państwo pomyśleli o stworzeniu norm zatrudnienia dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. (…)
źródło: sejm.gov.pl
Osoby zainteresowane dalszą częścią powyższego artykułu, informujemy o wydaniu elektronicznym Gazety Pielęgniarek, które jest dostępne w Sklepie Pielęgniarek i Położnych. Za cenę 9,99 (za jedno wydanie) można otrzymać na skrzynkę pocztową wydanie elektroniczne bieżącego i poprzednich wydań Gazety.