Grupy pielęgniarek – dyrektor: nie ma uzasadnienia dla wymogu posiadania tytułu magistra.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Grupy pielęgniarek – dyrektor: nie ma uzasadnienia dla wymogu posiadania tytułu magistra.

Poseł pisze interpelację w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych

Poniżej publikujemy interpelację poselską z dnia 1 sierpnia 2022 roku do ministra zdrowia w sprawie wątpliwości dotyczących wypłaty wynagrodzeń pielęgniarkom i położnym.

Od 1 lipca 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe minimalne wynagrodzenia zasadnicze w ochronie zdrowia. Nowa ustawa zakłada podwyżki m.in. dla pielęgniarek i położnych według wymaganych kwalifikacji, co wzbudza szereg zastrzeżeń i kontrowersji.

W zależności od wykształcenia, wynagrodzenia w tej grupie będę się różnić o prawie 2000 złotych. Pielęgniarki i położne boją się, iż mimo jasno określonych reguł w ustawie, w rzeczywistości nie otrzymają obiecanych pensji adekwatnych do poziomu swoich kwalifikacji, ponieważ dyrektor szpitala ma prawo nie uwzględnić dodatkowych kwalifikacji, jeśli uzna, że nie są one szpitalowi potrzebne.

W praktyce może to wyglądać tak, że mimo dodatkowych specjalizacji pielęgniarki i położne nie otrzymają za nie wynagrodzenia, ponieważ nie są one wymagane na oddziałach, na których pracują.

Dochodzą do mnie sygnały, że może dojść do takiego absurdu, że w placówce są zatrudnione dwie osoby o identycznych kwalifikacjach, ale dostaną różne wynagrodzenia, ponieważ w danej placówce potrzebna jest tylko jedna osoba z dodatkowymi kwalifikacjami.

Dochodzimy do sytuacji, gdzie pielęgniarki słyszą, że nie ma potrzeby zatrudniania specjalistek czy pielęgniarek z wyższym wykształceniem, a dotychczas wymagane i opłacane dodatkowe kwalifikacje nie są już tak bardzo pożądane, gdy przychodzi do wypłaty wynagrodzenia.

W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra następujące pytanie:

Czy dyrektorzy placówek medycznych mogą naliczać mniejsze wynagrodzenia pielęgniarkom i położnym, jeśli uznają, że nie potrzebują ich dodatkowych kwalifikacji ani szkoleń?

Tomasz Piotr Nowak, Krzysztof Gadowski
Posłowie na Sejm RP

Ministerstwo zdrowia jak mantra o zaszeregowaniu pielęgniarek w siatce płac

W ubiegłym tygodniu, na pytanie rynekzdrowia.pl w sprawie sposobu przypisywania pielęgniarek i położnych do grup w siatce płac, ministerstwo zdrowia odpowiedziało formułką, którą powtarza od lat jak mantrę.

Istotne znaczenie przy kwalifikowaniu pracowników do właściwej grupy zawodowej ma wykształcenie – nie tyle posiadane, co wymagane na stanowisku… (…) Zaszeregowanie, do jednej z grup zawodowych, powinno się odbywać w oparciu o określony przez pracodawcę (na podstawie regulacji zakładowej lub w umowie o pracę), wymóg posiadania określonego wykształcenia na danym stanowisku pracy.

Stanowisko ministerstwa zdrowia

Mało tego ministerstwo zawsze dodaje dyplomatycznie, że pracodawca ustalając wynagrodzenia zasadnicze w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych, je kształtować w taki sposób, aby nie doprowadzić do złamania zasady – jednakowa praca za jednakową pracę.

W jaki sposób do ustalania wynagrodzeń podchodzą dyrektorzy?

Temu zagadnieniu poświęciliśmy dzisiejszy ranny artykuł redakcyjny na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych – Pielęgniarki – dwa warianty podwyżkowe – tak czy siak Sąd Pracy.

Jeden z dyrektorów szpitala w wypowiedzi dla rynekzdrowia.pl poinformował, że szpital zastosował się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia, w zakresie ustalania wynagrodzenia według zajmowanego stanowiska.

To spowodowało niezadowolenie 30 proc. grupy pielęgniarek i położnych, posiadających specjalizację i tytuł magistra. Z drugiej strony, szpital został pozwany przez część pozostałej grupy pielęgniarek o dyskryminację w wynagrodzeniach.

Dyrektor szpitala

Sytuacja – delikatnie mówiąc – jest mocno dyskomfortowa – podsumowuje dyrektor.

Z kolei inny dyrektor dla rynekzdrowia.pl wyraża pogląd, że skłania się ku decyzji, żeby pod uwagę brane było posiadane przez pielęgniarki wykształcenie. Natomiast inny dyrektor zarządzający podmiotem leczniczym twierdzi, że:

Jak chyba w większości szpitali, nie mamy grupy II w siatce płac, jeśli chodzi o pielęgniarki, bo nigdzie nie znaleźliśmy uzasadnienia, że wymagane konieczne jest wykształcenie magisterskie.

DYREKTOR SZPITALA

Ten dyrektor dodaje równocześnie, że zamiast tego wprowadził rodzaj dodatków kwalifikacyjnych dla pielęgniarek.

Powyższe wypowiedzi dyrektorów szpitali pochodzą z rynekzdrowia.pl z artykułu z dnia 3 sierpnia 2022 roku pt. Jak idzie wdrożenie ustawy podwyżkowej? Zapytaliśmy 15 dyrektorów szpitali.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 62

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1247 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek 30 wakatów. Kontrakt B2B: 12 000–15 000 zł.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki. Preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo. Właściciel 11 placówek medycznych oferujących swoje usługi dla pacjentów w ramach Podstawowej…
Aktualności

Kolorowe bluzy dla medyków – komfort, styl i funkcjonalność na każdy dzień pracy.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek, położnych, lekarek Wiosna to czas odnowy, a także moment, w którym wiele osób pragnie odświeżyć swoją garderobę. Dla…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki pierwszy raz spotkały się z takim zaleceniem.

4 min czytania
Sąd: lekarz skontaktował się telefonicznie z pielęgniarką dyżurującą poprzedniej nocy, która przekazała mu… Cytujemy fragmenty orzeczenia Sądu Okręgowego… (…) W uzasadnieniu pozwu…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki przywiązały pacjenta. Sąd o winie szpitala.