Gorsze pielęgniarki mogą pełnić funkcję pielęgniarki oddziałowej
Związek pielęgniarek w lutym 2023 roku przesłał do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykułach zamieszczanych w kategorii pt. Nie dla ustawy OZZPiP, wyjaśnia czytelnikom pielegniarki.info.pl dlaczego projekt przedmiotowej ustawy spotkał się ze słusznym sprzeciwem środowiska pielęgniarskiego.
Związek OZZPiP podzielił pielęgniarki i położne na grupy. Nie wiadomo dlaczego samo wykształcenie legło u podstaw podziału zaproponowanego przez panią Krystynę Ptok. Dlaczego związek firmuje projekt ustawy, która nie niweluje całkowicie dyskryminacji osób z grupy 6, tylko ustala jej poziom na ponad 2 tys. PLN.
W dzisiejszym artykule redakcyjnym poruszymy kolejną kwestię, która dotyczy skutków sposobu podziału pielęgniarek i położnych na grupy, który zapisano w projekcie związku pielęgniarek.
OZZPiP w grupie najniższej siatki płac, czyli 6, gdzie zostały zaszeregowane osoby: pielęgniarki i położne zatrudnione na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia (licencjat) lub średniego bez specjalizacji.
Sprawdźmy zatem czy osoby zaszeregowane do grupy 6 mogą pełnić funkcję pielęgniarki oddziałowej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, osoba na stanowisku pielęgniarki oddziałowej winna legitymować się niżej wymienionymi kwalifikacjami.
– tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo
– tytuł magistra w zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka
— licencjat pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania
— licencjat pielęgniarstwa i kurs kwalifikacyjny
— średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania.
Wniosek: osoby zaszeregowane do grupy 6 siatki płac mają kwalifikacje do pełnienia funkcji pielęgniarki oddziałowej. Są to osoby z tytułem licencjata oraz z kursem kwalifikacyjnym.
Dlaczego zatem związek pielęgniarek w podziale personelu pielęgniarskiego nie uwzględnił osób posiadających ukończony kurs kwalifikacyjny? Skutkiem takiego stanu rzeczy jest oderwana od realiów wykonywania praktyki zawodowej siatka płac zaproponowana przez OZZPiP.
Dlaczego zatem związek pielęgniarek w najniższej grupie – 6, umieścił pielęgniarki, które zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia mają kwalifikacje do wykonywania praktyki zawodowej na stanowisku pielęgniarki oddziałowej?
Dlaczego związek deprecjonuje osoby posiadające kwalifikacje do pełnienia funkcji pielęgniarki oddziałowej, zaszeregowując je do grupy 6 – najniższej, w której są wymienione osoby wykonujące zawód pielęgniarki. Niższej grupy z pielęgniarkami już nie ma!
Powyższe stawia pod znakiem zapytania zasadność podziału pielęgniarek przez związek OZZPiP. To raczej radosna związkowa twórczość…
Wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie powinien złożyć związek pielęgniarek i położnych OZZPiP.