Głos izby pielęgniarek nie jest tożsamy z głosem środowiska pielęgniarskiego.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Głos izby pielęgniarek nie jest tożsamy z głosem środowiska pielęgniarskiego.

Zdanie pielęgniarek czy władz pielęgniarek?

Jakiś czas temu, na oficjalnym profilu Facebooka Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zamieściła post pt. Pielęgniarki i położne mówią jednym głosem! Gdyby tytuł brzmiał Władze pielęgniarek i położnych mówią jednym głosem, to odzwierciedlałby rzeczywistość. A tak to mamy do czynienia przekłamaniem.

Natomiast obecnie mamy do czynienia z sytuacją podziału środowiska pielęgniarskiego w stopniu jeszcze nigdy nie występującym. Do takiego stanu rzeczy doprowadziła siatka płac pielęgniarek i położnych, która przyczyniła się do poniżenia i odarcia z godności zawodowej tysięcy osób ze społeczności pielęgniarskiej. Niestety, w fikcyjnym podziale na lepsze i gorsze pielęgniarki mają swój udział… władze pielęgniarskie. Dlatego użycie zwrotu „Pielęgniarki i położne mówią jednym głosem” jest nadużyciem. Bowiem pielęgniarki z grupy 5 i 6 nie popierają projektu ustawy, który nie likwiduje nierównego traktowania w zatrudnieniu, a jest lansowany przez związek i izbę pielęgniarek.

W bieżącym numerze Gazety Pielęgniarek i Położnych cytujemy całą treść przedmiotowego postu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Poniżej publikujemy jej fragment.

10 lipca 2024 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Podczas spotkania dyskutowano o stanie realizacji obowiązujących aktów prawnych: „Polityki Wieloletniej Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” przyjętej przez Radę Ministrów oraz Porozumienia z Ministrem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia z dnia 9 lipca 2018 roku.

Dokonano przeglądu postanowień obu dokumentów. Niestety część z nich nie jest zrealizowana w zakładanych terminach lub w ogóle nie podjęto działań mających na celu ich realizację. Organizacje skierowały wspólne pismo do Ministra Zdrowia w tej sprawie.

Najważniejsze kwestie wymagające natychmiastowych działań ze strony Rządu RP to:

– realizacja postanowienia z porozumienia w kwestii ustalenia i przestrzegania norm zatrudnienia jako warunku kontraktowania z NFZ.

– zgodnie z Polityką do końca 2021 roku miały zostać określone kompetencje w zależności od poziomu wykształcenia. Wciąż nie jest to zrealizowany punkt.

Domagamy się uznania posiadanych kwalifikacji pielęgniarek i położnych szczególnie dlatego, że zgodnie z Ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej wykonują one zawód z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo, wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej oraz pośrednictwo systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. (…)

Całość artykułu jest dostępna w bieżącym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1192 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Komentarze