Gazeta Pielęgniarek i Położnych – grudniowe wydanie
W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy kilka tematów związanych z nową siatką płac, wynagrodzeniami pielęgniarek, a także z dodatkami covidowymi. Gazeta jest miesięcznikiem branżowym, który trafia do ponad 500 szpitali w Polsce oraz prenumeratorów, którzy wyrazili chęć otrzymywania Gazety w wersji papierowej.
Kontrowersje wokół siatki płac pielęgniarek z licencjatem
Dzisiaj zwracamy uwagę na informację przekazaną przez ministra zdrowia na konferencji prasowej w dniu 5 listopada 2021 r., a mianowicie, że w wyniku porozumienia zawartego na forum Zespołu Trójstronnego pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane, zgodnie z wnioskiem strony społecznej, do grupy z wyższym wykształceniem.
Do powyższego porozumienia załączono projekt siatki płac, która ma obowiązywać na dzień 1 lipca 2022 roku. Nowa siatka płac ma zawierać grupę 9, w której zaszeregowano pielęgniarki i położne: Pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Poseł pisze do ministra zdrowia w sprawie pielęgniarek z tytułem licencjata
W grudniowym numerze opublikowaliśmy interpelację poselską w sprawie pielęgniarek z tytułem licencjata pielęgniarstwa. Poseł przedstawia punkt widzenia licznej grupy pielęgniarek i położnych – około 40 tys. – które posiadają tytuł licencjata, uzyskany na tzw. studiach pomostowych. W opinii tych pielęgniarek zapowiadane zmiany w zaszeregowaniu w tabeli płac są dla nich niekorzystne.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi:
Czy w Ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych planowane jest wprowadzanie w najbliższym czasie kolejnych zmian dotyczących współczynnika pracy pielęgniarek? Jeśli tak, to jakiego rodzaju mają to być zmiany?
Czy pielęgniarki bez specjalizacji, z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, które dodatkowo znajdują się w wieku przedemerytalnym, mogą mieć pewność, że nadal będą traktowane na równi z pielęgniarkami ze specjalizacją?
źródło: biuro poselskie posła