Siatka płac pielęgniarek i położnych
Izba pielęgniarek w dniu 18 października 2022 roku poinformowała, że odbyło się spotkanie w sprawie realizacji ustawy podwyżkowej. W spotkaniu miały uczestniczyć osoby z Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Informację o przebiegu spotkania przekazała wiceprezes izby.
W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych redakcja przytacza przedmiotową wypowiedź.
Redaktor:
Pani Prezes, w siedzibie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych odbyło się spotkanie z przedstawicielami ministerstwa zdrowia i z przedstawicielami NFZ. Czego dotyczyło to spotkanie i jakie są wyniki tych rozmów?
Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP:
W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie, które było przełożone z 5 października, z udziałem pana ministra Piotra Brombera, pana prezesa Filipa Nowaka i pana prezesa Romana Topór-Mądrego z Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Spotkanie to oczywiście dotyczyło wynagrodzeń.
Brak środków na wzrost płac, zwłaszcza w podmiotach, które zatrudniają pielęgniarki opieki długoterminowej
Chcieliśmy się skoncentrować ogólnie na wynagrodzeniach z położeniem nacisku na brak środków na realizację podwyżek w opiece długoterminowej, bardziej domowej, ale mówiliśmy w ogóle o braku tych środków, zwłaszcza w podmiotach, które zatrudniają pielęgniarki na umowach o pracę.
W związku z tym ten temat został poruszony. Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, żeby zwiększyć wycenę tych świadczeń. Ustaliliśmy i podzieliliśmy zakres zadań pomiędzy Fundusz Zdrowia a to, co leży po naszej stronie, żeby w jakiś sposób dać i argumenty, i możliwość napisania scenariusza wyjścia z tej sytuacji, ponieważ jest to patowa sytuacja, a docierają do Naczelnej Izby informacje z podmiotów pielęgniarskich, które zatrudniają pielęgniarki na umowę o pracę, że w związku z brakiem możliwości zrealizowania tej ustawy i niemożności przekazania przez podmioty
pielęgniarskie środków na zwiększone wynagrodzenia nasze koleżanki już składają wypowiedzenia z tych podmiotów, co może grozić brakiem dostępności do świadczeń.
Redaktor:
Z powodu braku w ustawie zapisu o celowym przekazaniu zwiększonych środków część podmiotów leczniczych te środki konsumuje na wydatki inne niż wynagrodzenia, np. na walkę z inflacją. Czy ten temat był także poruszony w trakcie dzisiejszego spotkania?
Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP:
Tak, oczywiście. Zwracaliśmy uwagę panu ministrowi, a także Funduszowi jako płatnikowi, jak wygląda realizacja tej ustawy. Mamy wiedzę, jak przekazywane są środki i jak są konsumowane. Są podmioty lecznicze w Polsce, które pomimo przekazanych środków w budżecie na realizację tej ustawy, nie przekazały ani złotówki pielęgniarkom i położnym… w ogóle pracownikom w całym
podmiocie leczniczym, w związku z czym tę informację również przekazaliśmy panu ministrowi.
Ministerstwo Zdrowia pochyla się nad tym, aby w jakiś sposób znaleźć rozwiązanie i spłaszczyć dysproporcje płacowe pomiędzy grupami pielęgniarek
Zwracaliśmy też uwagę na duże dysproporcje pomiędzy grupami – to, na co też nasze koleżanki reagują. I z tego, co mówił pan minister jeszcze w Senacie, Ministerstwo Zdrowia pochyla się nad tym, aby w jakiś sposób znaleźć rozwiązanie i spłaszczyć te dysproporcje.
Ciąg dalszy wypowiedzi wiceprezes NRPiP przeczytasz w listopadowym wydaniu Gazety Pielęgniarek, na stronie 2.