Grudniowe e-wydanie Gazety Pielęgniarek i Położnych
Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych jest branżowym miesięcznikiem dedykowanym pielęgniarkom i położnym. W tym tygodniu ukazało się ostatnie wydanie Gazety w 2021 r. Poniżej przedstawiamy główne tematy bieżącego numeru.
Ministerstwo zdrowia: Siatka płac nie jest siatką płac
Zapewne wiecie, że podział pielęgniarek i położnych w tabeli zaszeregowania pracowników podmiotów leczniczych wzbudza ogromne kontrowersje. Szpitale oraz przychodnie są pełne rozmów o skutkach obowiązującej siatki płac, która weszła w życie z dniem 1 lipca br. Właśnie. Czy „siatki płac”? Nie! To nie jest siatka płac. Ministerstwo zdrowia od kilku lat stoi na stanowisku, że tabela zaszeregowania pracowników ochrony zdrowia nie jest siatką płac. Zwrotu “siatka płac” ministerstwo zdrowia unika jak ognia.
Czym w takim razie jest tabela zaszeregowania zawierająca podział na grupy oraz przypisane im współczynniki pracy? Ministerstwo zdrowia wielokrotnie podkreślało, że nie ma ustawowych kompetencji do określania wysokości wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych. Takie kompetencje posiada jedynie kierownik podmiotu leczniczego. Prezes, dyrektor itp. (…)
Zespół Trójstronny podzielił pielęgniarki
W dniu 5 listopada 2021 r. minister zdrowia ogłosił porozumienie w Zespole Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia. Po drugim dniu obrad poinformował o konsensusie pomiędzy ministerstwem zdrowia, a pracodawcami i organizacjami zrzeszającymi pracowników podmiotów leczniczych w sprawie nowej siatki płac.
Zespół uzgodnił potrzebę pilnego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad projektem ustawy uwzględniającej następujące zmiany:
- nadanie z mocą od dnia 1 lipca 2022 r. załącznikowi do ustawy brzmienia określonego w załączniku do niniejszego stanowiska – załącznik
- w art. 5 ustawy – [zmiany] polegające na powiązaniu określanych w porozumieniu albo zarządzeniu zasad wynagradzania pracowników innych niż pracownicy działalności podstawowej ze średnim wzrostem wynagrodzeń w danym podmiocie leczniczym w taki sposób, aby wynagrodzenia tych osób zapewniały wysokość odpowiadającą adekwatnemu średniemu wzrostowi wynagrodzenia pracowników działalności podstawowej w danym podmiocie w ustalonym okresie czasu;
- dodanie do ustawy przepisu zobowiązującego podmiot leczniczy będący pracodawcą do określenia w umowie o pracę każdego pracownika objętego zakresem ustawy informacji o grupie zawodowej, do której kwalifikuje się w związku z kwalifikacjami wymaganymi na zajmowanym stanowisku pracy.
(…)
Sprawa wynagrodzeń pielęgniarek oddziałowych
W podmiocie leczniczym mającym 5 oddziałów szpitalnych wynagrodzenie pielęgniarek oddziałowych może być bardzo zróżnicowane. Spowodowane jest to zapisami w siatce płac, która warunkuje wysokość wynagrodzenia posiadaniem tytułu magistra, licencjata, specjalisty, pielęgniarki dyplomowanej.
Minister zdrowia na konferencji prasowej w dniu 5 listopada z nieukrywaną satysfakcją poinformował o rezultatach porozumienia, które zostało zawarte w Zespole Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia. W swojej wypowiedzi minister Adam Niedzielski zaakcentował szczególnie wzrost wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych, który ma nastąpić z dniem 1 lipca 2022 roku. (…)
Wykształcenie wyższe inne niż pielęgniarskie
Obecnie tylko wykształcenie wyższe na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo jest przepustką do wyższego wynagrodzenia zasadniczego. Czy tylko? Wiele zależy od pracodawcy… Czy nastąpi zmiana w przedmiotowym zagadnieniu? Może jednak lepiej wprowadzić bardziej naturalny podział pielęgniarek.
W tabeli zaszeregowania pielęgniarek i położnych, która stanowi załącznik do Ustawy z dnia 28 maja 2021 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wyższe wykształcenie zostało opisane w następujący sposób:
- pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa – grupa 7;
- pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa – grupa 8
(…)
Harce ministra z podziałem pielęgniarek
Minister zdrowia oraz protestujący medycy jesienią br. zafundowali nam festiwal projektów podziału pielęgniarek i położnych. Jednego dnia medycy przedstawiali projekt podziału zawodów na grupy. Po jakimś czasie opublikowali nowy projekt podziału naszej grupy zawodowej. Szkoda, że nie było w tych projektach racjonalności.
Na posiedzeniu rządu, które było poświęcone zatwierdzeniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych, minister zdrowia wyskoczył jak filip z konopi z poprawką. Sam minister zdrowia z ogromną satysfakcją obwieścił światu swój sukces: Rząd przyjął moją poprawkę! (…)
Godzinowe naliczenia dodatków COVID-19
Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek: „Takie godzinowe przyznawanie dodatku wydaje się sprawiedliwsze. Bo to powinno być zróżnicowane, gdy ktoś na jednym dyżurze spotka się z pacjentem zakażonym z tym, gdy ktoś ciągle, cały miesiąc pracuje z takimi chorym”. Natomiast pielęgniarki są przeciw…
Pod postem na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w sprawie zmiany zasad wypłaty powyższych dodatków zamieszczono kilkadziesiąt komentarzy. Post dotarł do ponad 60 tys. użytkowników. W grudniowym wydaniu publikujemy wybrane komentarze.
Osoby zainteresowane otrzymaniem papierowej wersji grudniowego wydania, zachęcamy do złożenia zamówienia, klikając w poniższy link.